Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2013 22:25

Ήταν πολεμιστές και δίκαια νίκησαν ντέρμπυ της Μήλου

Ήταν πολεμιστές και δίκαια νίκησαν στο σημερινό μεγάλο ντέρμπυ της Μήλου.

Οι Warriors κάνοντας δυναμικό ξεκίνημα κατάφεραν να επιβληθούν στους Loosers με σκορ 64-50.

Με πολύ προσήλωση σε άμυνα και επίθεση, οι περσινοί πρωταθλητές WARRIORS κατάφεραν να πετυχουν 21 πόντους στη 1η περίοδο και να δεχτούν μόνο 3 στην άμυνα με τους δυο πύργους τους ΨΑΘΑ Κ. και ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια. Άστοχοι και με κακή κυκλοφορία οι περσινοί φιναλίστ δεν κατάφεραν να αντισταθούν στο 1ο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο οι LOOSERS αφυπνίστηκαν και με την είσοδο του ΑΛΕΥΡΟΜΑΓΕΙΡΑ βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και κατάφεραν να ευστοχήσουν σε κάποια ελεύθερα σουτ κατεβάζοντας τη διάφορα κάτω από τους δέκα πόντους με το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι WARRIORS φάνηκαν μουδιασμένοι και αυτό το εκμεταλλευτήκαν οι LOOSERS με τον αρχηγό τους ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ ΝΙΚΟ, ο όποιος με τους πόντους που σημείωσε έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση της ομάδας του. Οι πολεμιστές ατύχησαν καθώς έχασαν τον ΤΣΑΙΝΗ ΔΗΜΗΤΡΗ, μια πολύτιμη μονάδα για την ομάδα τους, με ελαφρύ τραυματισμό. Οι ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ και ΖΟΥΛΙΑΣ με τα καλάθια που σημείωναν, κρόταγαν τους πολεμιστές μπροστά στο σκορ. Οι LOOSERS συνέχιζαν να παίζουν επιθετική άμυνα και με τρίποντο του ΧΡΟΝΗ μείωσαν τη διάφορα στους 2 πόντους 41-39 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η 4η περίοδο ξεκίνησε άσχημα για τους πολεμιστές καθώς έχασαν με τραυματισμό και τον ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ έχοντας κενό κάτω από τη ρακέτα .Εκεί προσπάθησαν να χτυπήσουν οι LOOSERS αλλά οι καλές άμυνες των πολεμιστών αλλά και τα μεγάλα σουτ που πηρέ ο ΖΟΥΛΙΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ξαναέφεραν τη διάφορα για τους WARRIORS πάνω από τους δέκα πόντους ,κλείνοντας το σκορ τελικά στο 64- 50.

WARRIORS: Ψαθάς Κ. 10, Τριανταφυλλίδης Ν. 14 (1), Ζουλιας Μ. 16(1), Πρεβενας Σ. 9 (2), Τσαινης Δ. 3, Νίνος Α. 8, Μαρουδιτσης Θ. 4, Μαλλης Μ.

LOOSERS: Μακρινός Π. 1, Βαμβουνης Δ. 4, Λουκακης Π. 4, Αλευρομαγειρας Ν. 4, Πριφτης Α. 1, Δαμμης Α. 5, Μαρινιτσης Τ. 1, Ζαγουρης Δ. 2, Βηχος Κ., Χρόνης Π. 8 (2), Χατζηγιάννης Ν. 19.