Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου 2014 15:39

Παίδες για φίλημα… Πανναξιακός – ΑΟ Πάρου 63-60

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι από δυο ομάδες που ήταν αήττητες μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν χτες στο ΔΑΚ, ανάμεσά τους και πολλοί εκδρομείς από την γειτονική Πάρο.

Οι παίκτες του Πανναξιακού έλεγχαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού τον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κρατώντας την μέχρι το τέλος.

Το ημίχρονο έληξε με 33-25, μια διαφορά 8 πόντων που διευρύνθηκε στους 10 στο 3ο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του ΑΟ Πάρου αντέδρασαν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο όπου και μείωσαν την διαφορά στους τρείς πόντους.

Τελικό αποτέλεσμα 63-60.

Σε δηλώσεις του ο προπονητής της παριανής ομάδας κ. Καζακίδης Θοδωρής μας είπε αμέσως μετά το ματς: «Εμείς πιστεύω επηρεαστήκαμε πολύ από την εξέδρα, και γενικά από την έδρα του αντίπαλου, με αποτέλεσμα στην επίθεση να μην έχουμε πολύ υπομονή και καθαρό μυαλό, και στην άμυνα χάσαμε πολλά ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την ευστοχία των παικτών του Πανναξιακού δεν μπορέσαμε να πάρουμε την νίκη.

Έχουμε μια διαφορά τώρα να καλύψουμε στην έδρα μας των τριών πόντων έτσι ώστε να βγούμε πρώτοι στον όμιλο και να έχουμε πλεονέκτημα για το final 4.

Δεκάλεπτα: 21-14, 12-11, 19-17, 11-18

Πανναξιακός ΑΟΝ: (Πολίτης), Βάρσος 32, Μαγγιόρος 20, Καραγιάννης Β. 4, Αρτσανός 5, Χαμπίμπης, Γκίκας, Καραγιάννης Μ.

ΑΟ Πάρου: (Καζακίδης Θ.), Σκιαδάς 16, Παπαχατζής 28, καλακώνας 12, Κονδύλης 2, Μέγας, Ζουμής, Κορτιάνος, Κούτρας, Ανδρικόπουλος, Σαμαλτάνης, Βιώνης, Βαγιόπουλος.