Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 23:31

Νίκη πρωτιάς για τον Αδάμαντα…

Πρεμιέρα σήμερα για την 4η αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ της Μήλου με την ομάδα του Αδάμαντα να αντιμετωπίζει τους Αφροδύτες.

Οι Αδαμαντινοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των ψυχομένων αντιπάλων τους φτάνοντας στην 3η τους νίκη στο τουρνουά με σκορ 49-40.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες στο 1ο δεκάλεπτο με τον ΚΟΥΡΕΛΗ ΚΩΣΤΑ να ξεχωρίζει για την ομάδα του Αδάμαντα και τους ΣΟΚΑΡΗ ΜΑΚΗ και ΑΝΔΡΙΚΟ ΓΙΑΝΝΗ να κάνουν τη διάφορα για την ομάδα των Αφροδυτων.

Το 2ο δεκάλεπτο διεκδικεί οσκαρ αστοχίας και για τις δυο ομάδες καθώς κατάφεραν να πετυχουν και οι δυο μαζί 4 πόντους!

Τρεις πόντους κατάφερε να πετυχει η ομάδα των Αφροδυτων και ένα πόντο η ομάδα του Αδάμαντα με το σκορ να είναι ισόπαλο με το τέλος του 1ου ημιχρόνου 17-17.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Αδάμαντα με τον ΚΟΥΡΕΛΗ ΚΩΣΤΑ και ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗ ΜΙΧΑΛΗ να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια καταφέρνοντας έτσι να πάρουν μια διάφορα δεκατεσσάρων πόντων με το τέλος του δεκαλέπτου, καθώς οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να βγάλουν καλές άμυνες κάνοντας και αρκετά λάθη στην επίθεση τους.

Στην 4η περίοδο οι Αφροδυτες έβγαλαν καλές άμυνες και παίρνοντας πόντους από ΣΟΚΑΡΗ και ΒΑΜΒΟΥΝΗ κατάφεραν να μειώσουν τη διάφορα μέχρι τους έξι πόντους , αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 16-14, 17-17, 38-24, 49-40.

Αδάμαντας: Βελέτας Κ. 5, Τουρλος Π., Τσιριγωτακης Μ. 16(2), Ξυδους Η., Κορελης Κ. 20 (2), Βαμβουνης Ν., Κατρης Π. 8.

Αφροδυτες: Αργυρίου Σ. 1, Αντωνόπουλος Κ. 8(1), Σοκαρης Μ. 10, Σοφικιτης Β. 2, Βαμβουνης Α. 8, Ραπανακης Σ. 2, Γεωργόπουλος Θ., Ανδρικός Γ. 9(3), Μαλλης Μ.