Δευτέρα, 03 Νοεμβρίου 2014 19:11

Ντέρμπυ στην Τήνο με νικη για τον Περιστεριώνα

Αγώνα για το Ανδρικό πρωτάθλημα Μπάσκετ είχαμε χτες στο ανοικτό γήπεδο της Τήνου μεταξύ του τυπικά γηπεδούχου Α.Ο. Άνδρου και του ΤΑΚ Περιστεριώνα.

Ο αγώνας φαινόταν από την αρχή ότι θα πήγαινε σε μικρό σκορ καθώς ο δυνατός άνεμος δεν άφηνε τις δυο ομάδες να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητες τους. Οι Ανδριώτες μπήκαν πιο δυνατά στων αγώνα και με σύμμαχο των άνεμο και την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο με 12-06. Η αντίδραση των Τηνιακών δεν άργησε να έρθει με μπροστάρηδες τους Σιώτη (15π)και Ξενόπουλο Α.(16π) προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά αλλά η ομάδα της Άνδρου άντεξε στην πίεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τους τυπικά γηπεδούχους με 5 πόντους μπροστά.

andron-peristerionas-andros-11-2014-2

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στον Περιστεριώνα καθώς με των αέρα δικό τους αλλά και την κλειστή άμυνα τους, δεν άφησαν στην Άνδρο πολλά περιθώρια και με ένα επιμέρους σκορ 05-15 πήραν το προβάδισμα στων ματς το οποίο κράτησαν έως την λήξη του αγώνα.

Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ καθώς έως και το τελευταίο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 32-36 εκεί μετά από μια τελευταία αντεπίθεση της Άνδρου μήπως και πάρει κάτι καλύτερο από των αγώνα, άνοιξε των ρυθμό αλλά χωρίς το αποτέλεσμα να τους δικαιώσει. Έτσι η ομάδα του Περιστεριώνα πήρε δίκαια το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα.

Από τον Περιστεριώνα διακρίθηκαν οι Σιώτης (15π) και Ξενόπουλος Α.(16π) και από την Άνδρο ο Κατσίκης και ο Πέττας είχαν από 8 πόντους.