Παρασκευή, 13 Νοεμβρίου 2015 16:28

Πήραν τη νίκη και τη ρεβάνς [pics]

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν.: 66-56 (ΠΑΙΔΩΝ) Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν.: 66-56 (ΠΑΙΔΩΝ)

Μετά από ένα πολύ όμορφο σε εξέλιξη παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζει ένα ντέρμπι και έγινε στο ΑΚΔΕ το Σάββατο 7/11 η ομάδα του Α.Ο. Ερμούπολης μπόρεσε και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνος και την ρεβάνς για τον περσινό τελικό απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Πανναξιακού, καθώς την κέρδισε με σκορ 66-56 στο γήπεδο Α.Κ.Δ.Ε στις 7/11.

Οι παίκτες του ομοσπονδιακού προπονητή Ανδρέα Μαύρου αν και στα πρώτα λεπτά μπήκαν πολύ δυνατά και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ , δεν μπόρεσαν να παγιώσουν αυτή την κατάσταση. Αρκετά χαμένα ριμπάουντ και κάποιες λανθασμένες επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν το προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να πάρουν διαφορά (14-21). Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι παίκτες του Πανναξιακού μπόρεσαν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά (14-28). Κάπου εκεί η πίεση από τους Συριανούς παίκτες ανέβηκε και μπόρεσαν να κλέψουν αρκετές μπάλες και να μαζέψουν αρκετά την διαφορά (30-34). Το τρίτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, όμορφα καλάθια , τρίποντα , αιφνιδιασμούς και περίσσιο πάθος απ όλους τους παίκτες. Όλα έδειχναν πως το τελευταίο δεκάλεπτο θα προμηνυόταν θρίλερ. Εκεί όμως οι παίκτες του Α.Ο. Ερμούπολης αποδείχτηκαν μαχητές και με πολύ καλή άμυνα (δέχτηκαν μόνο 3 πόντους) μπόρεσαν να πάρουν την νίκη, την διαφορά των 10 πόντων και την ρεβάνς για τον περσινό τελικό.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και των δύο ομάδων για την απόδοση τους.

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν.: 66-56 (ΠΑΙΔΩΝ)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ  Α(14-21) , Β(16-13) , Γ(18-19) , Δ(18-03)

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ(Μαύρος Ανδρέας): Καραμολέγκος Μ.,Τάκος Δημ. 23(5) , Τσιώλης Π.10(2), Λημναίος Α., Ζουλουφός Μ.4, Τομαής Φ.2, Αλεξανδρής Π. 3(1), Κρεατσούλας Α. 10(1), Τσιργής Α., Πανούσης Δ.,Βουτσίνος Φ.14, Χαλαβαζής Ι.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Καζακίδης Θοδωρής): Κουταντζής Ι. 23(1), Μανδηλαράς Γ. 2, Πρεβόλης Σ., Αρτσάνος 17(3), Καραγιάννης Μ. 5, Απειρανθίτης Χ., Γρυλλάκης Ν., Μάνο Δ., Ρεμούνδος Α., Μεσολλογγίτης Α. 9(1), Σαράντος Δ., Κρητικός Μ.