Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2017 20:38

Μεγάλη νίκη για τον Πανναξιακό επί της Νίκης Αμαρουσίου [stats]

O Πανναξιακός ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με την Νίκη Αμαρουσίου στο κλειστό της Νάξου με 86-64.

Τις προηγούμενες ημέρες είχε δημιουργηθεί ένα παράξενο κλίμα όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα με τον αρχηγό του Πανναξιακού, Σπύρο Μάκαρη να εκφράζει ανοιχτά το παράπονό του για έλλειψη σεβασμού.  Έμμεσα είχε ζητήσει τη συστράτευση των φίλων της ομάδας για να μπορέσει να αντέξει στη ψυχολογική πίεση σε έναν αγώνα όπου δεν υπάρχει … αύριο.

Το ΔΑΚ Νάξου όταν έπρεπε … έβραζε. Κι έπαιξε το ρόλο του. Ο Πανναξιακός απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου ενδεχομένως να έκανε και το καλύτερο παιχνίδι του για φέτος, επικράτησε με 86 – 64 και ο Σπύρος Μάκαρης έβγαλε την selfie νίκης Νο 3.

Ο ίδιος αλλά και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του γνωρίζουν ότι ο δρόμος είναι ακόμη μακρύς. Ότι υπάρχουν δώδεκα αγωνιστικές, έντεκα ακόμη αγώνες οπότε έως να φτάσει στο Νο 10 που είχε πει στην αρχή της χρονιάς η διαδρομή δεν είναι στρωμένη με ρόδα.

Στη σημερινή αναμέτρηση είδαμε τον Πανναξιακό να έχει δώδεκα εύστοχα τρίποντα, τον Μιχάλη Σβορώνο αν και με πρόβλημα στο πόδι να σημειώνει για μία ακόμη φορά το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης και τον Τάσο Βάβουλα να παίρνει περισσότερους από οκτώ πόντους από πέντε παίκτες.

Το δίδυμο Τζίμη – Δαχρετζή να σκοράρει 41 πόντους και τους 86 πόντους να αποτελούν ρεκόρ στην σύντομη ιστορία του Πανναξιακού στην Γ’ Εθνική. Προηγούμενο ρεκόρ; Αυτό των 83 πόντων επί του Άρη Νικαίας για την 12ηαγωνιστική του Β’ γύρου της περσινής χρονιάς.

Όπως άλλωστε και η διαφορά των 22 πόντων. Η μεγαλύτερη, με προηγούμενη αυτή των 18 πόντων στην πρεμιέρα του Β’ γύρου πέρυσι κόντρα στον Ηρόδοτο. Και το πιο σημαντικό είναι ότι κάλυψε τη διαφορά του πρώτου γύρου επί της Νίκης Αμαρουσίου (68-77 ήτοι 9 πόντους) και πλέον η διαφορά με την ομάδα του Παλαιοχωρίτη είναι στις 2 1/2 νίκες. Και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕ Σαντορίνης σήμερα το πρωί από τον Ιπποκράτη (90-72) οι δύο ομάδες έχουν από τρεις νίκες και είναι οριακά στη ζώνη του υποβιβασμού και στο κυνήγι των Νίκης Αμαρουσίου, Άρη Νικαίας και ΟΦΗ (σ.σ. ο ΟΦΗ κουβαλάει έναν βαθμό ποινής από πέρυσι).

Στο ξεκίνημα η ομάδα του Τάσου Βάβουλα έδειξε τις διαθέσεις της, πήρε μετά το 3ο λεπτό σχεδόν διψήφια διαφορά πόντων (12-3) με πιεστική άμυνα και σχεδόν ποτέ δεν κοίταξε πίσω της…

Στο 7ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 12 πόντους (20-8) και στα 40 δεύτερα πριν τη λήξη είχαμε double score (24-12)…. Στον 16ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 22 πόντους (!!!) (44-22) και με τον Κοντογιάννη (3ο σκόρερ του πρωταθλήματος να έχει μόλις δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό από βολές….).

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο (70-42 στο 29ο λεπτό), στο 37ο λεπτό έπεσε στους 18 (79 – 61) χάρη στη πολύ καλή εμφάνιση του Οικονόμου αλλά έως εκεί… Οι παίκτες του Βάβουλα δεν επέτρεψαν στη Νίκη να επιστρέψει, γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τρεις σερί νίκες και παράλληλα σταμάτησαν και το εις βάρος τους σερί από τον Σκούταρη, ο οποίος είχε τρεις σερί νίκες ως παίκτες της Αγίας Παρασκευής και της Νίκης Αμαρουσίου. Για τον Πανναξιακό επόμενη στάση η Πεντέλη και η τοπική ομάδα.

Πανναξιακός ΑΟΝ – Νίκη Αμαρουσίου 86 – 64

Τα δεκάλεπτα: 27 – 14, 24-19, 19 – 14, 16-17

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Βάβουλας): Πολίτης 14 (3), Σβορώνος 8 (2), Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 12 (2), Καραγιάννης, Τζίμης 18 (2), Μάκαρης 2, Μάκος 2, Δαχρετζής 23 (3), Καδηγιαννόπουλος 2, Μυλωνάς 5.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Παλαιοχωρίτης): Μαραγκίδης, Κοροπούλης 11, Οικονόμου 17 (1), Κοντογιάννης 4, Σιμιτζής 9 (1) , Τσέκενης Γ. 9 (1),  Χαραλάμπης 3 (1), Σκούταρης 11 (2), Τσέκενης Α., Χοτζαλλάρι, Αγγέλης, Σιδέρης

Η αναμέτρηση όπως κάθε εντός έδρας αγώνας, μεταδόθηκε ζωντανά με live stream  από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου, το paon.gr  σε συνεργασία με την CYCLADES Video του Γιώργου Δεουδέ.

ΠΗΓΗ: Paon.gr

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις:

Ήττα για την ΑΕ Σαντορίνης

Συνεχίζει να… οδηγεί την «κούρσα» στον 2ο όμιλο της Γ΄ εθνικής ο Ιπποκράτης Κω, μετά και την νίκη του επί της Σαντορίνης κατακτώντας έτσι την έβδομη συνεχόμενη νίκη. Οι Κώες πάτησαν «γκάζι» στο δεύτερο 10λεπτο του ματς και με τους Ασημακόπουλο, Χαρίση και Χρήστου ν’ αναλαμβάνουν δράση έφτασαν στο 72-90. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο 10λεπτο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των πρωτοπόρων του ομίλου, παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Παπαδόπουλου και τις βοήθειες των Σάκοτα και Κυριακόπουλου.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 72-90

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 32-50, 51-70, 72-90
Διαιτητές: Λύρας- Χριστοδουλάκης
Α.Ε. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Πεταλωτής): Μιχαλάκης, Βαρβαρήγος 1, Σταύρου, Κατικαρίδης 3 (1), Δουλγεράκης 11 (1), Σιέχου 2, Κυριακόπουλος 13, Βουρτζούμης 5 (1), Νικολαΐδης 4, Παπαδόπουλος 21 (2), Πάπος, Σάκοτα 12.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 10, Τρύπας 8 (2), Χρήστου 13, Κυροχρίστος, Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 25, Γκοράτσας, Χαρίσης 23, Χρύσης 11, Κατσούβας.