Τρίτη, 14 Ιουνίου 2011 12:53

Σίφνος:Πρώτη αγωνιστική Playoff

basket_sifnos_3otournoua_5

Τα Playoff στο 3ο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα Σίφνου ξεκίνησαν χθες Δευτέρα 13/06 και όπως ήταν αναμενόμενο όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο Ε.Α.Κ. Σίφνου ανταμείφθηκαν παρακολουθώντας δυο πολύ όμορφα και συναρπαστικά σε εξέλιξη παιχνίδια.

Η βραδιά άρχισε με το παιχνίδι μεταξύ των ομάδων της Boca Dewars και των Ασάλευτων.

Οι Ασάλευτοι έδειξαν σοβαρότητα, εκμεταλλεύθηκαν το ''μουδιασμένο'' ξεκίνημα των αντιπάλων τους και στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου έφτασαν να προηγούνται στο σκορ ως και με 10 πόντους διαφορά (11-21)!Κάπου εκεί οι παίχτες της Boca έδειξαν να αφυπνίζονται και με ένα μικρό σερί κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου και μάζεψαν τη διαφορά (17-23).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό από το πρώτο με τις δυο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον στις κερκίδες!

Οι παίχτες της Boca Dewars με καλύτερη ψυχολογία, (αφού κατάφεραν να επιστρέψουν σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε άσχημα γι'αυτούς) και με καλές επιλογές κυρίως στην επίθεση, έχοντας παράλληλα απέναντι τους μια ομάδα που στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού έδειξε ότι δεν είχε καθαρό μυαλό, κατάφεραν και έφτασαν στη νίκη με 51-46 και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης, βρέθηκαν αντιμέτωπες οι ομάδες της Μερόπης και της Veranda.

Δυο ομάδες που είχαν βρεθεί ξανά στην ίδια φάση στο τελευταίο πρωτάθλημα το 2009 όπου στον τελικό είχε προκριθεί η ομάδα της Μερόπης με 2-1 νίκες.

Η Μερόπη με ένα δυνατό ξεκίνημα και εκμεταλλευόμενη το νωθρό για άλλο ένα παιχνίδι ξεκίνημα της ομάδας της Veranda, έφτασε να προηγείται με 12-0!

Σιγά σιγά οι παίχτες της Veranda βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 17-13 για την Μερόπη.

Από εκεί και μετά είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε ένα δυνατό παιχνίδι με την Μερόπη να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα στο σκορ αλλά τη διαφορά να κυμαίνεται από 6 ως 8 πόντους υπέρ της και το ημίχρονο να τελειώνει με 27-19.Η ομάδα της Veranda παίζοντας στο 4ο δεκάλεπτο άμυνα ζώνης κατάφερε να περιορίσει τους αντιπάλους της στην επίθεση, μείωσε στους τρεις πόντους τη διαφορά και πάλεψε ως το τέλος για την ανατροπή χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα της Μερόπης να κερδίζει με 46-40 κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό της διοργάνωσης.

Θυμίζουμε ότι στον τελικό θα προκριθούν οι ομάδες εκείνες που θα φτάσουν πρώτες τις 2 νίκες στη σειρά τους.