Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2018 21:44

Ματσάρα στην Τήνο με νικητή τον Περιστεριώνα, 62-52 τον ΑΟ Ερμούπολης στο εφηβικό

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι μέχρι το τέλος του, ο Περιστεριώνας κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του με σκορ 62-52 κόντρα στον ΑΟ Ερμούπολης και να διπλασιάσει τις νίκες του στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Ματσάρα έγινε στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895” όπου οι γηπεδούχοι του Αντώνη Βιδάλη πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στο τελευταίο τετράλεπτο. Τα πράγματα, όμως, δεν ξεκίνησαν καλά για τους Τηνιακούς, οι οποίοι στο πρώτο λεπτό είδαν τον Νίκο Παγανέλη να τραυματίζεται και να αλλάζουν οι ισορροπίες, ενώ βρέθηκαν σε ακόμη πιο δύσκολη θέση όταν λίγο αργότερα ο Ίλβι Καμπέρι χρεώθηκε με τρίτο φάουλ. Παρόλα αυτά πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +6 (32-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Συριανοί του Ανδρέα Μαύρου πίεσαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να το φέρουν στα ίσα με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (46-46). Όσοι περίμεναν μία δυνατή τελευταία περίοδο για τις δύο ομάδες επιβεβαιώθηκαν στο έπακρον. Ο τραυματίας Παγανέλης επέστρεψε από τον πάγκο και με καθοριστικά καλάθια έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Περιστεριώνα δίνοντάς του τη νίκη έπειτα από ένα δραματικό και εξίσου πολύ όμορφο ματς που αξίζουν συγχαρητήρια στους προπονητές και τους παίκτες και των δύο ομάδων.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 32-26 (ημίχρονο), 46-46, 62-52.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Αντάλης 1, Μπινιάκου 8, Παγανέλης 11, Καμπέρι 19 (5), Σπέντζαρης, Χατζίρης 1, Τριαντάφυλλος 4, Μπον, Τζες 8 (1), Πετρόπουλος 10, Χαρικιόπουλος, Πόντης.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Σιγάλας 3 (1), Τάκος 6, Μανάνας 3 (1), Σαμψωνίδης 11 (1), Νικολακόπουλος, Βελούδος 5 (1), Μάνης 15, Τόμβης 5 (1), Λούβαρης, Ζούμπερης, Ρούσσος 4, Γουσγουνέλης.