Κυριακή, 24 Μαρτίου 2019 00:57

Ένα βήμα μακριά από την πρόκριση οι άνδρες του Περιστεριώνα!

Το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων έκανε το βράδυ του Σαββάτου 23 Μαρτίου ο Περιστεριώνας.

Η ομάδα της Τήνου επικράτησε με σκορ 60-68 του τυπικά γηπεδούχου ΑΟ Μυκόνου, μετά από μία εκπληκτική αναμέτρηση γεμάτη θέαμα και πλέον για πάρει το εισιτήριο για τους “4” θέλει ήττα του Άρη Σύρου στο ντέρμπι με τον ΑΟ Ερμούπολης το επόμενο Σάββατο 30 Μαρτίου στο “Δημήτριος Βικέλας”. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή νίκης του Άρη στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου, τότε οι “κιτρινόμαυροι” του Αντώνη Βαρθαλίτη θα είναι αυτοί που θα πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Πολύ διαβασμένος και αποφασισμένος για τη νίκη μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΟ Μυκόνου, ωστόσο μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Γιάννη Σαχά στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης που ουσιαστικά …έκοψε στα δύο την ομάδα του. Ο άσος των Μυκονιατών σε μία φάση της αναμέτρησης γύρισε το πόδι του, με συνέπεια να υποστεί διάστρεμμα και να καθίσει στον πάγκο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιώργου Σκόρδου δεν το έβαλαν κάτω και με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (20-9) κατάφεραν να είναι μπροστά στην τρίτη περίοδο με +4 (45-41). Οι αθλητές του Αντώνη Βιδάλη, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία του κουβέντα…

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του …συνήθεις ύποπτους, τους Παναγιώτη Σιώτη, Γιώργο Κουτσουμπάκο και Μάριο Μπινιάκου παίρνοντας μεγάλα σουτ, κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να οδηγήσουν την ομάδα τους στην πολύ μεγάλη νίκη, η οποία τους φέρνει στη δεύτερη θέση με 9 βαθμούς, ισόβαθμη με τον πρωτοπόρο ΑΟ Ερμούπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπιστιτζάνος, Τσικούρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 25-32 (ημίχρονο), 45-41, 60-68.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Γκιόκας 4, Πατσίλης 3 (1), Σαχάς Ι. 8, Κουτσούκος 4, Σαχάς Γ. 13 (2), Σαμάνογλου, Βασίλιεβ 9 (1), Κέφης 4, Μπέλλης 15 (3).

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Παγανέλης 10 (1), Μπινιάκου 13 (1), Καμπέρι, Τσουλχάι, Μαρκουΐζος, Τριαντάφυλλος 2, Σιώτης 15, Κουτσουμπάκος 21 (2), Κατσίρης, Πετρόπουλος 1, Δελατόλας 6 (2), Τζες.