Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2019 15:49

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι κορασίδες του Μαρπησσαϊκού

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τα κορίτσια του Κόουτς Μουρογιάννη καθώς επικράτησαν του Πανναξιακού με σκορ 55-30 στο παιχνίδι που διεξήχθη αργά χθες το απόγευμα στο κλειστό Γυμναστήριο της Μάρπησσας.

Οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 5 πόντους με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου (11-6 σκορ Α’΄δεκαλέπτου).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , τα κορίτσια του Μαρπησσαϊκού έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη συγκέντρωσης των φιλοξενουμένων , περιορίζοντας παράλληλα και την επιθετική τους λειτουργία, αύξησαν τη διαφορά στους 15 πόντους (Σκορ ημιχρόνου 26-11) βάζοντας θεμέλια νίκης.

Οι φιλοξενούμενες παίκτριες του κόουτς Χατζηαυγουστίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικές στα δυο τελευταία δεκάλεπτα (επιμέρους σκορ Γ’ δεκαλέπτου 12-7 , επί μέρους σκορ Δ’ δεκαλέπτου 17-12) αλλά δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, δεχόμενες την 3η τους ήττα σε 4 παιχνίδια στο φετινό Πρωτάθλημα.

Δίκαιη επικράτηση συνολικά για τις κορασίδες του Μαρπησσαϊκού που διπλασίασαν τις νίκες τους έφτασαν στο 2 στα 2 και απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στον Β’ Όμιλο του Πρωταθλήματος.