Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου 2019 22:53

«Σκότωσε» στο μπάζερ μπίτερ τον Άρη Σύρου ο Σαμοθράκης [vid]

Με πρωταγωνιστή τον Σαμοθράκη που σκόραρε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ενώ το σκορ ήταν 70-69 η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Α.Ο. Μυκόνου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στη Σύρο απέναντι στον Άρη με 70-72.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, οι Μυκονιάτες κοίταξαν κατάματα τους Συριανούς και έδειξαν πως φέτος έχουν μεγάλες βλέψεις αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια του Πρωταθλήματος καθώς και για την διεκδίκηση μίας εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στο final 4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΑΟ Μυκόνου, ο Μπάμπης Σαμοθράκης, ο οποίος εκτός το τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο που έκανε το 70-72 πέτυχε συνολικά 22 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, αλλά και της αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Θανάση Δελαπάσχου με πρωταγωνιστή τους, Μπέλλη, Σαμοθράκη και Τσιάρα έκλεισαν τη πρώτη περίοδο μπροστά με 6 πόντους (12-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης Σύρου βάζοντας στο παρκέ τον Κόικα και Σκιαδά ενώ είχε βρει τα πατήματα του και ο Αγαδάκος κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 38-37.

Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στα πρώτα 5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Α.Ο. Μυκόνου βρέθηκε στο συν 11 και έκλεισε το σκορ στο 50-58.

Ώσπου έφτασε το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με του Συριανούς να έχουν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αγαδάκο προηγήθηκαν με σκορ 70-69 όμως ένα τελευταίο τρίποντο του Σαμοθράκη ήταν που έδωσε τη νίκη στον Α.Ο. Μυκόνου με 70-72.

Μετά τη λήξη του αγώνα υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους ιθύνοντες του Άρη Σύρου προς τον πρόεδρο της ΕΣΚ Κυκλάδων κ. Λαυρέντιο Σαλάχα, αλλά και την γραμματεία, καθώς το χρονόμετρο είχε κολλήσει, αλλά και για κάποιες άλλες φάσεις της αναμέτρησης.

Διαιτητές ήταν οι: Μπιστιζάνος, Σαμοθράκης, Μαρουδιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15 - 21, 38-37 ημ., 50 -58, 70-72

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Βαρθαλίτης): Δάσκος, Κωνσταντίνου, Νικολαϊδης 8 (1), Σκιαδάς 5 (1), Χαλκιόπουλος 12 (2), Κατρατζής 3 (1), Παναγιώτου 5, Εμπαραγκέ, Δασκαλάκης, Κόικάς 15, Αγαδάκος 22 (1), Δούκας

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Δελαπάσχος): Μπάλλας Γκιόκας, Μονογυιός, Σαχάς Γ. 4, Τσιάρας 18, Σαμοθράκης 22 (3), Μπελλής Γ. 8 (2), Μελεούνης 6 (1), Βασίλιεφ 4, Κέφης, Μπέλλης Δ., Σαχάς Ι. 15