Δευτέρα, 24 Φεβρουαρίου 2020 20:42

Φάιναλ φορ στο “σπίτι” τους με 6 στα 6 οι κορασίδες του Περιστεριώνα, 2ος ο ΑΟ Ερμούπολης

Με φόρα και αήττητος πάει στο φάιναλ φορ ο Περιστεριώνας για να διεκδικήσει το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα στην ιστορία του… Μετά από ένα όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα (5:30μ.μ.) της Δευτέρας 24 Φεβρουαρίου στο “Δημήτριος Βικέλας” η ομάδα της Τήνου, μία ημέρα μετά τη νίκη επί του ΑΟ Άνδρουεπικράτησε και του ΑΟ Ερμούπολης με σκορ 38-52, έκανε το έξι στα έξι στον Α’ όμιλο και πάει χωρίς ήττα στην τελική φάση του πρωταθλήματος των κορασίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Μία πολύ καλή πρόβα αποτέλεσε η αναμέτρηση αυτή για τα δύο κυκλαδίτικα σωματεία εν όψει του φάιναλ φορ, που θα διεξαχθεί το Παρασκευοσαββατοκύριακο 20-21-22 Μαρτίου 2020 στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895”. Η νίκη που ζητούσαν με διαφορά άνω των 12 πόντων, όσων είχαν ηττηθεί (54-42) στο ματς του πρώτου γύρου (21/2/2019) δεν ήρθε για τις Συριανές κι έτσι ο Περιστεριώνας τερμάτισε πρώτος (12β.) στο όμιλο και η Ερμούπολη δεύτερη (8β.) έχοντας να δώσει ακόμη ένα παιχνίδι, αυτό με τον ΑΟ Πάρου εκτός έδρας για την δική της τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τις νεαρές αθλήτριες του Ανδρέα Μαύρου και Λευτέρη Καραμολέγκου. Βασιζόμενες στην άμυνά τους, με σκοπό να κουράσουν την βασική πλέι μέικερ του Περιστεριώνα, την Ελισάβετ Τριανταφύλλου και με ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση προηγήθηκαν στο σκορ με +7 (9-2) για να λήξει η περίοδος 13-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες του Παναγιώτη Σιώτη έλεγξαν τα ριμπάουντ και εκμεταλλευόμενες στο έπακρον τα αρκετά λάθη των γηπεδούχων γύρισαν το ματς και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενες με +12 (17-29).

Η διαφορά στην τρίτη περίοδο ολοένα κι ανέβαινε για να έρθει στο 7:18 η Τριανταφύλλου με coast to coast να δώσει “αέρα” +15 πόντων στην ομάδα της (20-35).Όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους και με τη διαφορά να συντηρείται σε διψήφια επίπεδα σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο ο Περιστεριώνας έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμα ματς υποχρεώνοντας την Ερμούπολη στην δεύτερη ήττα της τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Καραμπατζάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-9, 17-29 (ημίχρονο), 21-41, 38-52.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος, Λ. Καραμολέγκος): Βουτσινού 2, Βερυκόκκου, Βρούτση 9 (1), Μαραγκού, Διακούπη 7, Ντάφου, Ρούσσου Φ. 12, Καρακατσάνη, Βενέτη, Μαριανού 8, Ρούσσου Χρ.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη 2, Σαρρή, Μπινιάκου 2, Καμπέρι 8, Μαραγκού 5, Δεσύπρη, Πετροπούλου, Βοϊνά 12 (2), Τριανταφύλλου 17 (2), Κουμαριανού, Παττακού, Κλαυδιανού 6.