Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου 2022 20:09

“Διπλό” στη Σύρο κόντρα στον Άρη οι έφηβοι του Περιστεριώνα Τήνου, “κλειδί” η δυνατή εκκίνηση

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα από την Σύρο για τον Περιστεριώνα. Η ομάδα της Τήνου επικράτησε του τοπικού Άρη με σκορ 53-64 για τον Α’ όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων και… φλερτάρει για τα καλά με την κατάληψη της δεύτερης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στο φάιναλ φορ.

Οι νεαροί αθλητές του Αντώνη Βιδάλη έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα από νωρίς, δημιουργώντας διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τρίτη τους εφετινή νίκη μετά από αυτές με ΑΟ Μυκόνου (36-49) και με Άρη Σύρου (51-31). Από την άλλη, οι “κυανοκίτρινοι” του Λευτέρη Λαζαρίνου γνώρισαν την τρίτη τους εφετινή ήττα μετά από αυτή από τον Περιστεριώνα στην Τήνο (51-31) και από τον ΑΟ Άνδρου (71-51) εκτός έδρας.

Με… όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια και την πολύ καλή άμυνα οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα από την πρώτη περίοδο δείχνοντας ένα σταθερό πρόσωπο και στα 40 λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες να ροκανίσουν αρκετές φορές την διαφορά δεν τα κατάφεραν, αφού όποτε έβρισκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, οι αντίπαλοί τους τους τον έκοβαν τόσο επιθετικά όσο κι αμυντικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 25-35 (ημίχρονο), 41-52, 53-64.

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Λ. Λαζαρίνος): Κοπανιτσάνος 13 (1), Βαρθαλίτης 11 (1), Πλούμπι 8, Μαρουδιάς 9, Ανδρεαδάκης, Χρυσαφίδης 1, Αρώνης, Νταβελάκης, Κολσούζογλου 10 (1), Κουτσός, Βαρθαλίτσης Σ. 1.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Φώσκολος, Χατζίρης 4, Σακελλαρόπουλος 23 (5), Περπινιάς, Δελατόλας, Πάντζι 27, Παρασκευάς, Χαρικιόπουλος, Μαρκουΐζος 3 (1), Βλαστός, Χάλαρης 7, Νικολόπουλος.