Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023 21:08

Προσπάθησε ο Α.Ο. Μυκόνου απέναντι στον Μίλωνα αλλά... δεν τα κατάφερε

Ο Α.Ο. Μυκόνου δεν κατάφερε να σταματήσει το αήττητο του Μίλωνα, καθώς ηττήθηκε με σκορ 67-65.

H Μύκονος ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα προηγούμενη με σκορ 6-0 στο 4′ όσο και με 10-2 στο 7′ έχοντας εγκλωβίσει τον Μίλωνα. Όμως οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα σερί 2-15 πέρασαν μπροστά με 13-15 αλλά και με 15-18.

Στη συνέχεια η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη αύξησε τη διαφορά στο +10 την οποία κράτησε μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (20-29 στο 16′, 22-34 στο 18′, 25-37 στο 20′)!

Μετά το ημίχρονο ο Μϊλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να ξεφύγει με 15 (27-42) στο 22′ και το 23′, αντίστοιχα, όμως η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έκανε το δικό της σερί και έληξε το ημίχρονο κοντά στο σκρο με 46-51.

Όλα άλλαξαν στη 4η και τελευταία περίοδο κατάφεραν να προηγηθούν με54-53, ακόμα και αν ο Μίλωνας ξέφυγε με δύο απανωτά τρίποντα του Ζούμπου με 4 πόντους (58-62) η απάντηση των οικοδεσποτών δεν έλεγε να ξεκολλήσει (61-62 στο 37′) -με τον Διαμαντάκο με 1/2 βολές να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 62-62 και με ακόμα ένα τρίποντο από τη 45 του Καράμπολα πέρασει και μπροστά με 65-64!

Ο Μελισσαράτος όμως, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο της ομάδας του και από κοντά όχι απλά σκόραρε αλλά έβαλε και τη βολή από το γκολ φάουλ που πήρε κάνοντας το τελικό 65-67.