Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023 21:42

Άνετος και ωραίος ο ΑΠΑΣ , εύκολα την Ένωση Ιλίου

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες , ο ΑΠΑΣ συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών (μετά το μεγάλο διπλό στον Πειραιά επί του Εθνικού), καταβάλλοντας την αντίσταση του "κακού" του δαίμονα , της Ένωσης Ιλίου με σκορ 70-58.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν αντίσταση μέχρι το ημίχρονο αλλά από εκεί και πέρα ο Ναξιώτικος Σύλλογος επέβαλε το ρυθμό του και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

322569508 580287486770389 7176066185774410559 n

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους παίρνοντας διψήφια διαφορά (17-6 στα μισά του 1ου δεκαλέπτου) , όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση ροκάνισαν τη διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο με buzzer beater του Δουρουντού στο 19-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν και μπροστά (30-28 ) όμως ο ΑΠΑΣ κατάφερε να συνέλθει  και με ένα σερί 6-0 έγραψε το 34-30. Στην τελευταία επίθεση του 1ου μέρους ένα buzzer beater του Φουντά μείωσε σε 34-33 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

322215355 3327366277481522 9003448240238194240 n

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ ήταν απολύτως συγκεντρωμένος και με σφιχτές άμυνες και πολυφωνία στην επίθεση δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους παίρνοντας διψήφια διαφορά , για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 54-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικ΄πονα του αγώνα δεν άλλαξε με τον ΑΠΑΣ να έχει τον πλήρη έλεγχο και να φτάνει τελικά σε μια άνετη και δίκαιη νίκη με σκορ 70-58 , στην πρώτη εμφάνιση της ομάδας στην μετά ...Προδρόμου εποχή!!