Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2023 20:06

Πανναξιακός για... φίλημα, σπουδαία νίκη επί της Ηλιούπολης

Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Πανναξιακό στα πλαίσια της 13ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Γ Εθνικής και νίκη με σκορ 84-72 της πολύ δυνατής Ηλιούπολης .

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους που  βρέθηκαν πίσω με 9-0 στο ξεκίνημα και είχαν σκοράρει μόλις 3 πόντους μέχρι τα μέσα περίπου του 1ου δεκαλεπτου. Αυτό επέτρεψε στην καλοδουλεμένη Ηλιούπολη να ξεφύγει ακόμα και με 11 πόντους.

Από τα μισά του 1ου δεκαλεπτου και μετά ο Πανναξιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε της διαφορά στο καλάθι με τη λήξη (23-25 σκορ 1ου δεκαλεπτου).

Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Νάξου που με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στους 10 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (43-33 σκορ ημιχρόνου ).

Κι ενώ το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Πανναξιακού,οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ποιότητα και το σαφές αγωνιστικό τους πλάνο και όχι μόνο κατάφεραν να μειώσουν αλλά και να προηγηθούν με 4 πόντους.

Ο Πανναξιακος αντέδρασε ξανά και δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε τη νίκη ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με 61-58 με τη λήξη του 3ου δεκαλεπτου .

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ . Η εικόνα του παιχνιδιού ξεκαθάρισε περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη με τον Πανναξιακό να παίρνει διάφορα 7 πόντων και την Ηλιούπολη να μην μπορεί να αντιδρασει .

Το σφύριγμα της κόρνας της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια τεραστια από βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη επί ενός πολύ ποιοτικού και δυνατού αντιπάλου