Σάββατο, 22 Απριλίου 2023 21:58

Ιστορική νίκη του Α.Ο. Μυκόνου απέναντι στον Πανιώνιο

Ο ΑΟ Μυκόνου πέτυχε μία μεγάλη και ιστορική νίκη, καθώς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο μεγάλο ντέρμπι των Playoffs του Νότου της Β Εθνικής κόντρα στον Πανιώνιο επικρατώντας με 87-77. 1-0.

Η ομάδα της Μυκόνου έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων αποκτώντας το προβάδισμα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, ο οποίος περνώντας συνέχεια τη μπάλα στα υψηλόσωμα κορμιά του στην ρακέτα δημιούργησε πολλές αρρυθμίες στην κυκλαδίτικη άμυνα καταφέρνοντας να κινεί εκείνος από νωρίς τα νήματα στον πίνακα του σκορ.

Οι Κυκλαδίτες όμως έβγαλαν τη δική τους αντίδραση στη συνέχεια, με τον εξαιρετικό Ντζόρτζεβιτς που έδωσε ρυθμό στους Μυκονιάτες και με τον Τσάμη να αποδεικνύει ξανά γιατί είναι ένας από τους καλύτερους playmakers των εθνικών κατηγοριών βρίσκοντας μια εξαίσια πάσα στα 2.7” πριν το τέλος έκλεισε με ένα μπάζερ μπίτερ τρίποντο το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-20 -κάτι που της έδωσε και έξτρα ώθηση και στο επόμενο δεκάλεπτο όταν εκμεταλλεύτηκε την ενέργεια του κλειστού της και το up tempo παιχνίδι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί πλησιάζοντας αρχικά στο καλάθι στο 12′ (20-22) και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 24-24 στο 14′ αλλά και σε 29-29 στο 16′.

Οι γηπεδούχοι «πετούσαν φωτιές» από την περίμετρο και ξέφυγαν -για τα δεδομένα του ντέρμπι- με 39-33 στο 19′ δείχνοντας πως έχουν αφήσει πίσω τους το μέτριο ξεκίνημα τρέχοντας ένα σερί της τάξης του 19-11 στα τελευταία εννιά περίπου λεπτά μπαίνοντας με φόρα στα αποδυτήρια!

Οι γηπεδούχοι και στο 3ο δεκάλεπτο κρατούσαν τον ρυθμό του αγώνα και ο πίνακας του σκορ έμενε σταθερά (44-42 στο 22′, 47-43 στο 23′, 47-45 στο 25′) μέχρι και τα μέσα του εν λόγω δεκαλέπτου, όταν ο κοινοτικός Τζόρτζεβιτς πήρε από το χέρι την ομάδα του και με μεγάλα καλάθια έφερε την απόσταση τόσο στο +5 στο 26′ (52-47) και στο +6 στο 29′ (62-56) όσο και στο +8 (65-57) με 40” να απομένουν για το φινάλε.

Η Μύκονος διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ και στο 4ο δεκάλεπτο, η οποία ξέφυγε ακόμα και με 68-59 μέχρι και το 33ο λεπτό κρατώντας ανέπαφη την ρακέτα του για τουλάχιστον τέσσερα λεπτά αλλά και με 73-64 μερικές στιγμές αργότερα.

O Πανιώνιος όμως, πέρασε ξανά τη μπάλα με επιτυχία στο αντίπαλο ζωγραφιστό και με κύριο πρωταγωνιστή τον Σαχπατζίδη μείωσε ακόμα και στο καλάθι (71-69) με πέντε λεπτά για το φινάλε βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι και τη σειρά.

Ο Τσάμης ήταν ξανά αυτός όμως που έδωσε πολλές λύσεις στους γηπεδούχους και με την κυκλαδίτικη άμυνα να καταπίνει σίδερα εν μέσω και της αποβολής του Σαχπατζίδη με πέμπτο φάουλ, η Μύκονος έκανε το 1-0 στη σειρά αναγκάζοντας τον Ιστορικό στη δεύτερη φετινή του ήττα στη λίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-35, 65-59, 87-77