Τετάρτη, 28 Ιουνίου 2023 19:13

Πλήρωσε το τίμημα των ανοιχτών γηπέδων στην πρεμιέρα των μπαράζ ο Άρης Σύρου

H αγωνιστική… κατάρρευση του Άρη Σύρου μετά το μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, δεν επέτρεψε στους πρωταθλητές Κυκλάδων την υπέρβαση επί αθηναϊκού εδάφους.

Οι “κιτρινόμαυροι” του Αριστοτέλη Παπαναστασίου ηττήθηκαν με το βαρύ 93-61 από τον ΓΑΣ Ιάλυσο το απόγευμα της Τετάρτης 28/6, στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ εθνική κατηγορία μπάσκετ ανδρών και άρχισαν με το… αριστερό τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο των νησιών του Αιγαίου.

Στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου του Μετς, οι Συριανοί φάνηκαν ανταγωνιστικοί μέχρι το 37-32 της δεύτερης περιόδου, αλλά κάπου εκεί η κούραση έκανε την εμφάνισή της. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα, η διαφορά μεγάλωσε υπέρ των τυπικά γηπεδούχων και με τρίποντο του Τελώνη στην εκπνοή, το ημίχρονο έληξε με +14 (49-35).

ialysos arhs baraz 2 1

Οι Ροδίτες του Ρούλη Αλμπάνη καθάρισαν το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο. Πάτησαν το πόδι στο γκάζι και μετέτρεψαν το 54-41 (23’) σε 63-43. Ο Άρης Σύρου δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ΓΑΣ, ο οποίος ξέφυγε και με +25 (71-46) για να κλείσει η περίοδος με σκορ 74-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 39 πόντους (90-51), με τους Ροδίτες να κάνουν ό,τι θέλουν στο Μετς και να χαλαρώνουν στο τέλος κερδίζοντας με +32.

Παρά την βαριά ήττα, αξίζουν συγχαρητήρια στους πρωταθλητές Κυκλάδων για την τεράστια φετινή προσπάθειά τους, καθώς όλη τη σεζόν, αλλά κι εν όψει των αγώνων μπαράζ ήταν “άστεγοι”. Οι προπονήσεις ήταν μόνο στα ανοικτά γήπεδα της Ερμούπολης και του Πάγου κι αυτό φάνηκε στο ματς με τον Ιάλυσο που πλήρωσαν το τίμημα στα πόδια τους!

Επόμενος αντίπαλος για τους Κυκλαδίτες, ο Ίκαρος Ικαρίας την Πέμπτη 29/6 στις 7:30 μ.μ., ενώ στο άλλο ματς της πρεμιέρας, επιβλητική νίκη πέτυχε και ο ΒΑΟΛ Χίου, κερδίζοντας εύκολα με σκορ 94-63 την Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κονταράτος, Σίμα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 49-35 (ημίχρονο), 74-49, 93-61.

ΓΑΣ ΙΑΛΥΣΟΣ (Θοδ. Αλμπάνης): Φυλτζανίδης, Παντελίδης 4, Τελώνης 17(3), Σμυρνής 7(1), Αποστολίδης 12(1), Καταβαίνης 16(3), Μπόζιτς 7(1), Παπανθύμου 6, Κανύχης 10, Πύλιος, Τσιβίτης, Μαυροματίδης 14(1).

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αρ. Παπαναστασίου): Χρυσαφίδης, Κορωναίος, Λεμπέσης 8(2), Τζωρτζης 6, Δαουλάρης 13(2), Πέτρου, Βενιζέλης 3(1), Αρώνης 4, Πέτροβιτς 19(3), Κολσούζογλου 5(1), Παπαναστασίου 2, Τσουμάνης 2.