Σάββατο, 01 Ιουλίου 2023 22:37

“Άδειασε” στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από την Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης ο Άρης Σύρου

Ούτε στο τρίτο του ματς στο ειδικό πρωτάθλημα για την άνοδο στην Γ’ εθνική κατάφερε να… σπάσει το ρόδι ο Άρης Σύρου.

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων απέναντι στην Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης για την 4η αγωνιστική των μπαράζ δεν κατάφεραν να πατήσουν… το restart, αφού έμειναν από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν την ήττα με σκορ 77-72.

20230701 183531

Οι “κιτρινόμαυροι” του Αριστοτέλη Παπαναστασίου δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την… φόρα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς το απόγευμα του Σαββάτου 1ης Ιουλίου και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με +13 (32-45) στο 1:07 και ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Έγιναν, όμως,… υπόλογοι των λαθών τους και της αστοχίας τους στην τρίτη περίοδο όπου οι τυπικά γηπεδούχοι τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον κι ενώ αρχικά μείωσαν την διαφορά δύο φορές στον πόντο (46-47, 51-52) πέρασαν μπροστά με +3 (57-54) με τρίποντο του Μιχάλη Δεμερτζή στο 2:39.

Στην τελευταία περίοδο οι Συριανοί ανέκτησαν το προβάδισμα, προηγήθηκαν με +5 (63-68) στο 7:16, αλλά οι Μυτιληνιοί και πάλι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με ένα σερί 10-0 (73-68). Ο Άρης μείωσε στο καλάθι (73-71) στο 3:23 με τρίποντο του Παναγιώτη Τζώρτζη, αλλά ο πολύπειρος και πρώτο “βιολί” των “κιτρινόμαυρων”, ο Βλάντιμιρ Πέτροβιτς και με το σκορ στο 75-72 έχασε τρεις βολές στα 3,7’’ πριν το τέλος, με τον Μιχάλη Δεμερτζή με 2/2 βολές να γράφει το τελικό σκορ, και να αφήνει τον Άρη χωρίς νίκη.

20230701 165623

Τελευταίο ματς επί αθηναϊκού εδάφους για τους Κυκλαδίτες πριν επιστρέψουν στην βάση τους, την Κυριακή 2/7 κόντρα στον ΒΑΟΛ Χίου. Οι Χιώτες κέρδισαν τον Ίκαρο Ικαρίας με σκορ 80-65, κάτι το οποίο σημαίνει, ότι προκύπτουν και τα σενάρια για το κυριακάτικο παιχνίδι ΓΑΣ Ιάλυσος - Ίκαρος, στο οποίο οι Ροδίτες είναι το απόλυτο φαβορί. Σύμφωνα με το έγκριτο δωδεκανησιακό σάιτ “12sports.gr”, η ομάδα του σμαραγδένιου νησιού θέλει μόνο νίκη για να τερματίσει πρώτη, ενώ σε διαφορετική περίπτωση δεν θα κόψει πρώτη το νήμα.

Συγκεκριμένα:

1)Αν ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κερδίσει αύριο, θα ανέβει στη Γ’ εθνική.

2)Αν ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ηττηθεί αύριο από τον Ίκαρο και ο Β.Α.Ο.Λ. Χίου χάσει από τον Άρη Σύρου, τότε στη Γ’ Εθνική θα ανέβει ο Ίκαρος Ικαρίας.

3)Αν ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ηττηθεί αύριο από τον Ίκαρο Ικαρίας και ο Β.Α.Ο.Λ. Χίου κερδίσει τον Άρη Σύρου, η πρωτιά θα κριθεί στους πόντους…

α)Με ήττα του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος από τον Ίκαρο Ικαρίας από 1 έως 23 πόντους, στη Γ’ Εθνική θα ανέβει ο ΒΑΟΛ Χίου

β)Με ήττα του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος από τον Ίκαρο Ικαρίας με διαφορά 24 πόντων ή μεγαλύτερη, θα ανέβει στη Γ’ Εθνική ο Ίκαρος Ικαρίας.

ΑΡΩΜΑ από Κυκλάδες είχε το κλειστό γυμναστήριο του Μετς το Σάββατο 1/7 το απόγευμα. Στις εξέδρες του ιστορικού αυτού γηπέδου βρέθηκαν, ο αντιπρόεδρος της ΣΕΔΚΑΚ και μέλος της ΟΔΚΕ Γιώργος Ηπιώτης, ο προπονητής του ΑΟ Ερμούπολης Γιώργος Αραβοσιτάς και ο προπονητής του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” o Κώστας Ρουμελιώτης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σπυρόπουλος, Καλογριάς

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 38-45 (ημίχρονο), 60-61, 77-72

Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης (Γ. Καραμβάλης): Πεντογέννης 1, Σαμαρτζίδης, Σταμούλης 2, Δαρδαμάνου-Φώτογλου 3 (1), Ελευθερίου 7, Ζεστός 20 (1), Στυλιανίδης 2, Οσμάνι, Καλιμανάς 17 (5), Δεμερτζής 21 (4).

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αρ. Παπαναστασίου): Χρυσαφίδης, Κορωναίος, Λεμπέσης 7, Τζώρτζης 14 (3), Δαουλάρης 9 (2), Πέτρου, Βενιζέλης, Αρώνης, Πέτροβιτς 26 (5), Κολσούζογλου,  Παπαναστασίου 4, Τζουμάνης 8.