Κυριακή, 24 Σεπτεμβρίου 2023 19:13

“Καθάρισαν” στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίδες του ΑΟ Άνδρου κόντρα στον ΑΟ Μυκόνου

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον ΑΟ Άνδρου να κάμψει την αντίσταση του ΑΟ Μυκόνου, αφού με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο πήρε μεγάλη διαφορά κι έφτασε στη νίκη με σκορ 74-56 στην δική τους πρεμιέρα για τον Α’ όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο “Εμπειρίκιο” το απόγευμα της Κυριακής 24/9 με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά ένα ξέσπασμα των παικτών του Κυριάκου Μουστάκα προς το τέλος του ημιχρόνου τους έδωσε… αέρα +7 πόντων (33-26).

aoandrou aomykonou paidiko (2)

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν, πίεσαν πολύ στην άμυνα, ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας τους κι έφτασαν την διαφορά ακόμη και στους +25 πόντους με το παιχνίδι να έχει πάρει έναν δρόμο… χωρίς επιστροφή!

Οι φιλοξενούμενοι του Γρηγόρη Αντώνη, οι οποίοι παρά το νεαρό της ηλικίας για τα δεδομένα της κατηγορίας, αφού οι περισσότεροι είναι γεννημένοι το 2009, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία κατάφεραν να ροκανίσουν εν μέρει την διαφορά, αλλά όχι και να κάνουν την ολική ανατροπή.

Έτσι, το τελικό 74-56 επισφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο κυκλαδίτικων ομάδων, με τους Ανδριώτες να παίρνουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή σεζόν και τους Μυκονιάτες φεύγοντας από το βορειότερο νησί του νομού να κρατούν την πολύ καλή εμφάνιση.