Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023 22:48

Στο "ρελαντί" το εισιτήριο πρόκρισης για τον ΑΟ Μυκόνου

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η νέα χρονιά για τον ΑΟ Μυκόνου, καθώς στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε από το ΔΑΙΣ κερδίζοντας με σκορ 70-98 τον ΑΣΕ Δούκα της Γ Εθνικής.

Στην 2η αγωνιστική θα περιμένει έναν εκ των ΑΕ Ψυχικού και Εσπέρου Λαμίας στις Κυκλάδες από τον Νοέμβριο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται πόντους και εντυπώσεις στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (8-11 στο 4′, 13-14 στο 6′, 15-18 στο 7′) σε ένα παιχνίδι με υψηλό τέμπο και αρκετές κατοχές. Η ομάδα των Κυκλάδων ήταν αυτοί που στα πρώτα λεπτά έδειχναν πιο πρόθυμοι και αποτελεσματικοί πάντως κοντά στο καλάθι βρίσκοντας σωρεία λύσεων από κοντά (5-6 δίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά) κυρίως μέσω των Καμάρα (7 πόντοι, 3-3 δίποντα) και Διαμαντάκου (5 πόντοι, 2-2 δίποντα).

H Μύκονος συνέχιζε να κάνει ό,τι θέλει στο αντίπαλο ζωγραφιστό μετρώντας 20 πόντους από κοντά σε 12 προσπάθειες ενώ είχε προσθέσει στην εξίσωση αφενός την άμεση μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση (6 πόντοι) και αφετέρου τις πολλές απειλές ταυτόχρονα στο παρκέ (4 παίκτες με 5+ πόντους) ξεφεύγοντας με 23-32 στο 12′, όμως ο Δούκας έβγαλε τη δική του αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Καραϊσκου και Καρούζου (15 κοινοί πόντοι) αλλά και τους Σγουρού – Κορομηλιά (12 κοινοί πόντοι) ευτύχησε να κάνει αισθητή την παρουσία του και παρά τη διαφορά δύο κατηγοριών που χωρίζουν τις δύο ομάδες και να μειώσει τόσο σε 29-32 στο 15′ όσο και σε 35-38 στο 18′.

Ο Καμάρας όμως (11 πόντοι, 5-5 δίποντα – 3 ριμπάουντ) είχε ξανά τη λύση και με δύο απανωτά καλάθια έδωσε αέρα ξανά στην αρμάδα του Τζήμα μέχρι και την εκπνοή του πρώτου μέρους (35-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μύκονος με δύο πρωταγωνιστές, αφενός τον Σταμάτη των 10 πόντων, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και αφετέρου την σκληρή και αποτελεσματική άμυνα που χάρισε 6 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, κατάφερε να μπει καλύτερα στο παρκέ και να χτίσει σημαντικές αποστάσεις. Αρχικά, με συνεχόμενους πόντους του έμπειρου γκαρντ πέρασε μπροστά με 41-52 στο 24′ ενώ στα επόμενα λεπτά με λύσεις και από τους Ευστρατίου και Καψαλό (20 κοινοί πόντοι) θα έφτανε ακόμα και στο +16 (64-62) στο 27′.

Λίγο αργότερα μάλιστα, ο Πατσέκο (5 πόντοι, 4 ασίστ) θα έβαζε και το όνομά του στην εξίσωση με ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο σε ένα σημείο όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια σημάδια αντεπίθεσης γράφοντας το 52-67 λίγο πριν το φινάλε της 3ης περιόδου…

Ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 0-10 στα πρώτα 2.5 λεπτά της 4ης περιόδου με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ μάλιστα, η ομάδα του Τζήμα θα ξέφευγε με ακόμα μεγαλύτερες τιμές στον πίνακα του σκορ (52-77), θα επιβεβαίωνε την ανωτερότητά της και θα περνούσε από την Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 35-42, 52-67, 70-98

Δούκας (Γιαννακόπουλος): Μουάτσος 4, Σγουρός 6, Μιχαλάκης, Κοψιάς 6, Αδάμος, Καρούζος 14 (2), Ζαβιτσάνος 8, Μαντζάκος 4, Κορομηλιάς 10 (2), Καραϊσκος 14, Αραβαντινός 4.

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 11 (2), Σταμάτης 10 (1), Γαβρίλης, Καψαλός 9 (3), Καμάρας 11, Κονταράτος, Διαμαντάκος 13, Βοτζσιοεκόφσκι 11, Πατσέκο 15 (2), Παύλος 5, Ευστρατίου 11 (1).