Σάββατο, 07 Οκτωβρίου 2023 19:47

Καταιγιστικός στην πρεμιέρα της National League 1 ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια

Επιβλητικός ήταν ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια στην πρεμιέρα της National League 1 απέναντι στον ιστορικό Εσπερο, καθώς επικράτησε με 100-74.

Η ομάδα της Νάξου στο ημίχρονο είχε σημειώσει 62 πόντους,  έχοντας επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων “φώναξε” ότι είναι από τα φαβορί του 1ου ομίλου για την άνοδο.

Δεν είναι τυχαίες άλλωστε οι τρεις προκρίσεις στο Κύπελλο (σ.σ. επόμενος αντίπαλος η Μεγαρίδα τον Νοέμβριο) ενώ ο Κώστας Ρουμελιώτης θα έχει την ευκαιρία να μετρήσει τις δυνάμεις της ομάδας του σε έναν ακόμη εκτός έδρας αγώνα, το επόμενο Σάββατο στη Κρήτη κόντρα στην Αναγέννηση..

387415690 804022718075391 3940203967082499327 n

Από τους τέσσερις έως τώρα επίσημους αγώνες όπου μετράει ισάριθμες νίκες, έχει δώσει δύο στο “Δ. Περιστεράκης” και οι νίκες ήρθαν με χαρακτηριστική άνεση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την αγκαλιά του Γκαγκαλούδη στον Χαρούνι και το ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιάννη Ιωαννίδη. Από εκεί και πέρα;

Ο ΑΠΑΣ ήταν αυτός που δεν άργησε να πάρει φόρα από την τρομερή του φόρμα από το Κύπελλο και τρέχοντας ένα χαοτικό 21-0 επί μέρους σκορ ξέφυγε τόσο με 16-5 στο 5′ όσο και με 24-5 στο 7′.

Σαν να μην έφτανε αυτό μάλιστα για τον οργανισμό της πρωτεύουσας, οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν την παραμικρή όρεξη να κατεβάσουν ρυθμούς και ενέργεια στο παρκέ. Μάλιστα, συνεχίζοντας να είναι σε εξαιρετική ημέρα τόσο στην άμυνα (με 1.2 πόντους ανά λεπτό παθητικό) όσο και στην επίθεση (με 3.1 πόντους ανά λεπτό ενεργητικό) οι Ναξιώτες θα ξέφευγαν ακόμα και με 32 πόντους (53-21) στο 16′ αλλά και με 30 πόντους ακριβώς (62-32) μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους καθαρίζοντας από νωρίς τη μπουγάδα και ετοιμάζοντας τα πλάνα τους για το πρώτο ταξίδι τους για φέτος που δεν θα είναι άλλο από αυτό στο Αρκαλοχώρι του Ηρακλείου.

• Με τους ασίσταντ κόουτς ολοκλήρωσαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες, καθώς 5’54” πριν από τη λήξη αποβλήθηκαν με 2η τεχνική ποινή τόσο ο Κώστας Ρουμελιώτης, όσο και ο Μάης Κωνσταντινίδης!

ΑΠΑΣ Νάξου – Εσπερος Καλλιθέας 100-74

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Τζίμης, Παπαγεωργίου Δημ.