Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2023 17:09

Κυρίαρχος ο Πανναξιακός με εύκολη νίκη απέναντι σε ΚΑΠ

Παθιασμένος , συγκεντρωμένος και αποφασισμένος ο Πανναξιακός  νίκησε  όχι μόνο την ΚΑΠ αλλά και τις σημαντικές απουσίες του πετυχαίνοντας την 4η νίκη στο Πρωτάθλημα με σκορ 82-64.

Η ομάδα της Ναξου βρήκε νέους πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Αρτσανου (15 πόντους με 5 τρίποντα) και Στοιτση (24 πόντους με 1 τρίποντο ) και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αγία Παρασκευή .

Το παιχνίδι ήταν νευρικό στο πρώτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να είναι πολύ άστοχες και το Πανναξιακό να παίρνει ισχνό προβάδισμα με τη λήξη του (15-13).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμο παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 21-20 στα μισά του δεύτερου δεκαλεπτου και με υπομονή ξαναπήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (39-30).

Η εικονα στην επαναληψη δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βρίσκουν επιθετικές λύσεις και με πολύ καλές άμυνες να παίρνουν  διψήφια διαφορά (59-45)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας στους 7 πόντους αλλά και πάλι ο Πανναξιακός βρήκε τον τρόπο να ηρεμήσει το παιχνίδι του και διατηρήσει τον έλεγχο φτάνοντας εύκολα στο τελικό 82-64.

Highlight της αναμέτρησης η συμμετοχή με σκορ του 14χρονου Γιάννη Βερικκοκου του Πανναξιακού. Η Ναξιώτικη ομάδα δίνει χρόνο και τόπο στα "δικά"¨της παιδιά που προέρχονται από τα σπλάχνα του Συλλόγου , από τις Ακαδημίες .

Fair play ασφαλώς στην ΚΑΠ και στον αθλητή Παπανικολόπουλο που έκανε φάουλ στον νεαρό αθλητή στέλνοντας τον στην γραμμή των ελευθέρων βολών σκοράροντας 1/2.