Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2024 19:26

Διαστημικός Πανναξιακός σκόρπισε τον Δούκα στο ντέρμπι της αγωνιστικής [vid-pics]

Πραγματοποιώντας τον καλύτερο φετινό του παιχνίδι στο κατάμεστο ''Δ. Περιστεράκης'' ο Πανναξιακός επιβλήθηκε με άνεση του Δούκα στο ντέρμπι της αγωνιστικής με σκορ 92-68 και φιγουράρει στην 3η θέση του 2ου Ομίλου της National League 2.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκαν ακόμα και με 5 πόντους (19-14) ,ο Πανναξιακός αντέδρασε μειώνοντας ώστε το δεκάλεπτο με σκορ 23-21 υπέρ των φιλοξενούμενων .

Από τα μισά του δεύτερου δεκαλεπτου η ομάδα του Αλέξη Καρατζά ανέβασε στροφές και με όπλο την αμυντική της λειτουργία κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (41-34).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς οι γηπεδούχοι έπιασαν τρομερή απόδοση και σε συνδυασμό με την εξαιρετική ψυχολογία που απέκτησαν από την κατάμεστη εξέδρα ξέφυγαν στο σκορ με 19 πόντους με τη λήξη του Γ Δεκαλεπτου .(68-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Γιαννακόπουλου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά οι γηπεδούχοι ήταν σε εξαιρετική μέρα μη δίνοντας περιθώριο για καμία αμφισβήτηση ..

Το τελικό 92-68 ήρθε δίκαια για τους γηπεδούχους που είχαν πολυφωνία στην επίθεση και τρομερή ενέργεια στην άμυνα .