Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 19:50

Μεγάλη νίκη του ΑΟ Μυκόνου απέναντι στον Πανιώνιο

Σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση για το άθλημα, ο ΑΟ Μυκόνου υποδέχθηκε τον Πανιώνιο και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη και σημαντική νίκη με σκορ 75-73.

Με ένα επιμέρους σκορ 20-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και με σεμιναριακή άμυνα οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 9 πόντων (38-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δόθηκε ομηρική μάχη από τους δύο «γίγαντες» της κατηγορίας. Με ρεσιτάλ ευστοχίας, ο Πανιώνιος επέστρεψε στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικά της τεράστια σουτ. Με δύο πόντους να χωρίζουν τις δύο ομάδες στο τέλος της 3ης περιόδου (53-51), το φινάλε του αγώνα αναμενόταν «κινηματογραφικό».

Η ομάδα των Κυκλάδων βρήκε απαντήσεις σε επίθεση και άμυνα και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Σπυρόπουλου δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, πήρε θριαμβευτικά το ροζ φύλο αγώνα με σκορ 75-73. Κορυφαίος για την Μύκονο ο Ευστρατίου, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους. Για τον Πανιώνιο, πρωταγωνιστής ήταν ο Δημήτρης Κακλαμανάκης που σημείωσε 24 πόντους. Στο 13-8 η Μύκονος, στο 15-6 ο Πανιώνιος που παραμένει όμως πρώτος.

Διαιτητές: Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Ρίζος (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 18-21/38-29/53-51/75-73

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Σταμάτης , Πένο 5 , Καψαλός 1, Καμάρας 4, Σπυρόπουλος 14, Πρίφτης, Κονταράτος, Σταυρακούκας 13, Βοϊτσιεχόβσκι , Παύλος 10, Θεοδώρου 15, Ευστρατίου 13.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 3, Μιλεντίγεβιτς 17, Παπαδιονυσίου 3, Αντωνάκης 1, Χάλαρης 3, Κακλαμανάκης 24, Βουγιούκας 8, Παζιωτόπουλος 0, Βεργίνης 4, Βαφειάδης , Ντέιβις 7, Γκίκας 3.