Σάββατο, 09 Οκτωβρίου 2021 22:57

Ματς διαφήμιση με επικές ανατροπές και δραματικό φινάλε με νικήτρια την Άνω Σύρο [pics-vid]

Σε ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο η Άνω Σύρος πέτυχε την απόλυτη ανατροπή στην κανονική περίοδο της αναμέτρησης (από 0-3 σε 3-3) απέναντι στον ψυχωμένο ΑΠΣ Κύθνου και έπειτα από μία διαδικασία ακατάλληλη για καρδιακούς πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων στα πέναλτι με 7-6.

Οι Κυθνιοί μπήκαν με αέρα στο γήπεδο και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, ενώ πήραν ισχυρό προβάδισμα με 0-3 χάρη σε γκολ των Ντιούφ (23'), Ηλιού (48') και Μαρτίνου (65'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέτυχαν επική ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 3-3 με γκολ των Σαγκινέτου (80' και 81') και του Ξαγοράρη στο 93', σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση. Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε με την Άνω Σύρο να κάνει το 4-3 και πάλι με τον Σαγκινέτο, ενώ οι Θερμιώτες δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη, αφού ισοφάρισαν στο 115΄με τον Μαρτίνο. Τελικά, μετά από μία ανεπανάληπτη διαδικασία στα πέναλτι η Άνω Σύρος ήταν πιο τυχερή και πήρε την πρόκριση!

244582588 296223928676863 8043016028391676994 n

Να σημειωθεί ότι η Άνω Σύρος μετά την αποχώρηση του Χρήστου Φωκά είχε ως υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Φωτεινιά που έδινε οδηγίες εκτός του γηπέδου.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

8’ ο Σαγκινέτος έφυγε από αντικανονική θέση και ο βοηθός υπέδειξε το οφσάιντ

14’ στα χέρια του Κάιλα η μπάλα έπειτα το φάουλ που εκτέλεσε απ’ ευθείας ο Diouf.

16’ ο Μπάιλας βρήκε ωραία τον Τρόκα και ο δεύτερος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λεβαντή, το γκολ δεν μέτρησε όμως καθώς ο βοηθός έδειξε πως ο σκόρερ ήταν ακάλυπτος.

23’ ο Δανιήλ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Άνω Σύρου μετά την εκτέλεση φάουλ του Diouf και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κάιλα κι έκανε το 0-1 για την Κύθνο.

26’ τεράστια ευκαιρία για την Κύθνο με τον Γονίδη ο οποίος βγήκε στην κόντρα, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Κάιλα.

36’ μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα η Άνω Σύρος με τον Μπάιλα, το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι του Λεβαντή.

39’ ο Γονίδης μετά από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή βρέθηκε στο έδαφος και ο κ. Ρούσσος υπέδειξε την παράβαση και το πέναλτι. Ο Diouf ανέλαβε την εκτέλεση ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάιλα, με τον γκολκίπερ της Άνω Σύρου να κρατά την ομάδα του κοντά στο σκορ.

44’ άουτ πέρασε το σουτ του Μπάιλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

244561322 370292958064750 4818976494425270308 n

48’ ο Ηλίου με κεφαλιά νίκησε τον Κάιλα ο οποίος δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και η Κύθνος έκανε το 0-2, έπειτα το κόρνερ του Γονίδη.

54’ εύκολα ο Λεβαντής στο σουτ που επιχείρησε ο Μπάιλας από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

55’ ο γκολκίπερ της Κύθνου με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αργυρού.

59’ άουτ πέρασε το σουτ του Δανιήλ από την περιοχή.

65’ ο Μαρτίνος με κεφαλιά ψαράκι έπειτα τη σέντρα του Δανιήλ από τα δεξιά, νίκησε τον Κάιλα ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ, γράφοντα το 0-3.

67’ το σουτ του Φελουτζή πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

69’ μεγάλη ευκαιρία για την Άνω Σύρο με τον Μπάλα, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λεβαντή.

79’ ο Φελουτζής βρέθηκε στο έδαφος της μεγάλης περιοχής μετά από μαρκάρισμα και ο κ. Ρούσσος έδειξε την παράβαση.

80’ ο Νίκος Σαγκινέτος με ψυχραιμία εκτέλεσε εύστοχα για να μειώσει σε 1-3 και να ξεκινήσει από το σημείο εκείνο η… αντεπίθεση της Άνω Σύρου.

81’ ο Ν. Σαγκινέτος με έναν κεραυνός από τα 20 περίπου μέτρα νίκησε τον Λεβαντή και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3.

85’ μεγάλη ευκαιρία για της ομάδα της Σύρου με τον Τρόκα, ο Λεβάντης ενστικτωδώς απέκρουσε και κράτησε την Κύθνο μπροστά στο σκορ.

89’ χωρίς πρόβλημα ο Κάιλας απέκρουσε το φάουλ του Μαρτίνου.

93’ ο Ξαγοράρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 3-3.

96’ ο Λεβαντής με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το φάουλ που εκτέλεσε ο Ξαγοράρης.

244579539 861340657888121 2371175503848261184 n

Παράταση

93’ στα χέρια του Λεβαντή το σουτ του Μπάιλα.

96’ άουτ πέρασε το σουτ του Τρόκα.

99’ ο Λεβαντής χωρίς πρόβλημα στο σουτ του Σαγκινέτου.

102’ ο Ν. Σαγκινέτος μετά την πολύ ωραία πάσα του Ξαγοράρης βγήκε μόνος απέναντι στον Λεβαντή και με πλασέ έκανε το 4-3 για τους γηπεδούχους.

104’ άουτ πέρασε το σουτ του Περιστεράκη.

112’ ο Μπάιλας βγήκε μόνος απέναντι στον Λεβαντή, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και πέρασε η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

113’ ο Μπάιλας βγήκε ξανά μόνος απέναντι στον Λεβαντή, ο γκολκίπερ της Κύθνο με το σώμα έδιωξε τη μπάλα, νικώντας ακόμη μια φορά τον παίκτη της Άνω Σύρου.

115’ ο Γιώργος Μαρτίνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Καίλα και ισοφάρισε σε 4-4 για την ομάδα του.

116’ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λεβαντή η μπάλα έπειτα το σουτ του Μπάιλα.