Κυριακή, 27 Μαρτίου 2016 00:13

Πέρασε και σώθηκε... Πάγος - ΑΟ Πάρου 2-4

Επιβλητικό ήταν το πέρασμα του ΑΟ Πάρου από την Άνω Σύρο, όπου κερδίζοντας με εμφατικό τρόπο τον ΑΟ Πάγου επιβεβαίωσε την καλή του φόρμα και βαθμολογικά πατά πλέον σε στέρεη βάση.

Το ματς ήταν εντυπωσιακό ως προς την εξέλιξη του, αφού στα πρώτα 15 λεπτά είχαν επιτευχθεί 5 γκολ.
Οι φιλοξενούμενοι του Δ.Τριανταφυλλάκου άνοιξαν το σκορ στο 5' με σουτ του Κ. Νίκα, για να ισοφαρίσει στο 7' με τον ίδιο τρόπο ο Πρελορέντζος.
Νέο προβάδισμα με ψηλοκρεμαστό σουτ του Γιουρτζίδη στο 8' και πάλι ο Πρελορέντζος στο 12' έκανε το 2-2 με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ στο πρώτο δοκάρι.
Ο ΑΟ Πάρου επέμεινε και στο 15' μετά από προσωρινή απόκρουση του Λοϊσιου σε εκτέλεση κόρνερ ο Μπαρμπαρήγος με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 2-3, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.
Αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι να τελειώσει το πρώτο μέρος οι Παριανοί θα μπορούσαν να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ αφού είχαν δοκάρι με τον Γιουρτζίδη στο 20', ο Λοίσιος δύο φορές έσωσε σε προσπάθειες του Αρκουλή στο 25' και του Σαρρή Κ.Π στο 30', ενώ στο 45' ο Μπαρμπαρήγος αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά.
ΙΔΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΠ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο.
Στο 56' ο Αρκουλής με αριστερό πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το τελικό 2-4.
Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, πλην της μεγάλης ευκαιρίας του Πάγου στο 60' όπου ο Ζαφείρας σε σέντρα από δεξιά δεν έπιασε καλά το πλασέ και ενώ η εστία ήταν κενή.
Στην συνέχεια οι μεγάλες μπαλιές των γηπεδούχων δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα την άμυνα του ΑΟ Πάρου, που έφτασε χωρίς μεγάλες δυσκολίες στην σημαντική εκτός έδρας νίκη.
Να προσθέσουμε πως το παιχνίδι διεξήχθη σε αθλητικά πλαίσια στην πάντα φιλόξενη έδρα του ΑΟ Πάγου.
Καλή η διαιτησία των κ.κ Δεληγιάννη, Νομικού και Τσιριγώτη.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΟ ΠΑΓΟΥ (Ξενικάκης): Λοίσιος, Φωτεινιάς, Αργυρός [85' Δεσινιώτης ], Τρόκα [77' Δεναξάς ], Σούρλας, Σταμούλης, Ζαφείρας, Πρίντεζης, Πάπιτσης, Τζώρτζης, Πρελορέντζος [66' Ρούσσος ].
ΠΑΓΚΟΣ: Περιστεράκης, Νικητίδης, Δαλέζιος.
ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Τριανταφυλάκος): Βασιλάρης, Σένκα, Χασάνι, Δαλημπαλταδάκης, Μπαρμπαρήγος, Τσούκε, Αρκουλής, Σαρρής Κ. Π. [90' Ρομάριο ], Νίκας Κ., Τριανταφυλλίδης, Γιουρτζίδης [79' Σαρρής Κ.].
ΠΑΓΚΟΣ: Σκιαδάς, Γεωργιάδης, Νίκας Αν., Κληρονόμος.