JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Κυριακή, 02 Απριλίου 2017 00:25

Στον ουρανό της Σύρου τα δύο.. "δισκοπότηρα"! [pics]

Στους άγραφους νόμους του ποδοσφαίρου, λέμε ότι στο τέλος κάνεις ταμείο. Βάζεις τα πράγματα κάτω και λες ότι, η ομάδα που έδειξε περισσότερο σθένος, περισσότερη ποιότητα, πάθος, πίστη και ότι αυτό συνεπάγεται, αυτή σήκωσε και τα δύο.. «δισκοπότηρα» στον γαλάζιο ουρανό των Κυκλάδων..

Ο ΑΟ Σύρου απέδειξε περίτρανα τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ότι ήταν ένα level πάνω από τους υπόλοιπους. Στην ουσία δεν δυσκολεύτηκε και ιδιαίτερα να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Με κύριο συστατικό την σταθερότητα στην απόδοσή του, με ποδοσφαιριστές που έδειξαν ότι έχουν στο.. αίμα τους τον πρωταθλητισμό, ο ΑΟ Σύρου, αλλά και γενικά το όμορφο νησί των Κυκλάδων, υπερήφανο, αγκάλιασε την προσπάθεια του συλλόγου, δίνοντας το σύνθημα εν όψει της νέας χρονιάς, απ’ όπου το Κυκλαδίτικο ποδόσφαιρο, το ερασιτεχνικό στυλ, θα αποτελέσει παρελθόν, ακολουθώντας βέβαια τα χνάρια της Σαντορίνης και του Πανθηραϊκού.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στις..επάλξεις, όπως τότε, που είχαν δώσει εκ νέου ραντεβού. Οι Κυκλάδες θα έχουν δύο ισχυρούς εκπροσώπους στη Γ’ Εθνική, βλέποντας αμφότεροι βέβαια ακόμα πιο ψηλά.

Το μόνο σίγουρο είναι όμως, ότι το Επαγγελματικό ποδόσφαιρο θέλει χρήμα. Θέλει μεγάλες τσέπες και σίγουρα σωστές επιλογές. Γιατί πολλές ομάδες έχουν επενδύσει, ωστόσο στριφογύριζαν στον πάτο του βαρελιού..

Σε εκτενέστερο αφιέρωμα θα ασχοληθούμε σε βάθος στα της Γ’ Εθνικής.

Χθες όμως είχαμε και ματς. Βέβαια λίγοι θα το θυμούνται αφού στο μυαλό όλων ήταν η απονομή..

ΑΟ ΣΥΡΟΥ – ΑΝΩ ΜΕΡΑ 2-2

Όμορφο ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος

Με παρόντες τον Δήμαρχο Σύρου – Ερμούπολης Γιώργο Μαραγκό, τον πρόεδρο της Επιτροπής Αθλητισμού του Δήμου Γουλιέλμο Πρίντεζη, τον χωρικό Αντιπεριφερειάρχη Κυκλάδων Γιώργο Λεονταρίτη, αλλά και με τη περιφερειακή σύμβουλο κ. Πάπιτση, στις εξέδρες του ιστορικού γηπέδου της ΕΠΣ Κυκλάδων, ΑΟ Σύρου και Άνω Μερά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, μετά από ένα ωραίο ματς, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι απελευθερωμένοι από το άγχος όλης της χρονιάς δημιούργησαν κάποιες μικροευκαιρίες με τον Μίρτσα στο 5ο λεπτό και τον Κώτσι στο 11', χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία.

Προειδοποιητική βολή και πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λούσσας, με γυριστό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Τζάρβα, όμως ο γκολκίπερ της Άνω Μεράς έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.

Γκοοολ και 1-0

Μία του κλέφτη, δύο του κλέφτη τρεις και 1-0. Ο Αντώνης Μαραγκός με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Τζάρβα. Μετά από κόρνερ ο αμυντικός της Σύρου πήρε τη μπάλα, το πρώτο σουτ βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά με πλασέ κι από κοντινή απόσταση έκανε το 1-0.

Κολιόπουλος από την άσπρη βούλα και το ματς στα ίσα

Οι πανηγυρισμοί από το γκολ των γηπεδούχων δεν είχαν προλάβει να κοπάσουν και η Άνω Μερά βγήκε στην αντεπίθεση. Ο Κολιόπουλος δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 31’ ανατράπηκε από τον Κατσιούλη. Ο ρέφερι του ματς Καλορογιάννης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, απαντώντας έτσι άμεσα η ομάδα του στο γκολ των Συριανών.

Ο ΑΟ Σύρου όμως δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και με δύο ευκαιρίες του Χούρου μία στο 39’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ όπου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και μία στο 42’ με βον πλανέ του ίδιου, πίεσε την εστία του Τζάρβα, με τον πορτιέρο της ομάδας της Μυκόνου να διώχνει με υπερένταση.

Ξανά η Άνω Μερά μπροστά στις καθυστερήσεις

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, όταν ο Γιόγιος με ωραία κεφαλιά έπειτα την σέντρα – ασίστ του Κολιόπουλου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βαμβακούρη για το 1-2. Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Λιγοστά πράγματα στην επανάληψη, ισοφάριση και παράπονα από τους Ανωμερίτες

Στο δεύτερο ημίχρονο η ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα.

Οι μόνες αξιόλογες στιγμές που καταγράφηκαν είναι σαφώς η ισοφάριση από τον Σαμπάν Μουράϊ για τη Σύρο στο 84ο λεπτό με γκολ ποίημα, ενώ λίγο αργότερα και ενώ ο δείκτης του σκορ παρέμενε στο 2-2 ο Γιόγιος της Άνω Μεράς ανατράπηκε στη περιοχή, με το διαιτητή να λέει παίζεται.

Οι Μυκονιάτες φωνάζουν για αυτή τη φάση. Θα πρέπει να δούμε το βίντεο αν έχουν δίκιο ή όχι.

Διαιτητής: Θωμάς Καλορογιάννης Α’ βοηθός:  Ισίδωρος Αρμακόλας, Β’ βοηθός: Α. Κουκά

Α.Ο. Σύρου: Βαμβακούρης, Κ. Ρούσσος, Κατσούλης, Μαραγκός (48’ Μουράι), Αργυρός, Μανουδάκης, Κώτσι, Χούρος, Κουκούλης (58’ Φωτεινιάς), Ραμπαβίλας (17’ λ. τρ. Λούσσας).

Άνω Μερά: Τζάρβας, Καρίμαλης, Αβράμης, Τσινάς, Καρφαρίδας, Χατζάκος, Τουρέ, Μπούμπουρης, Γιόργιος (90’ Κουκάς), Παστελόπουλος, Κολιόπουλος.