Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2017 20:43

''Black Sunday'' για τον ΑΣ Ίου και 3η θέση για τη Λάβα [pics-stats]

Κοντράστ συναισθημάτων είχαμε σήμερα στην Ίο, με τον τοπικό ΑΣ Ίου να βλέπει το σερί των δύο νικών να κόβεται απότομα από την Λάβα που ήταν ασταμάτητη και με το υπέρ της 1-10 σκαρφάλωσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Σαντορινιοί είχαν στη σύνθεση τους έναν ασταμάτητο Ζώνα που πέτυχε, 6 από τα 10 τέρματα των φιλοξενούμενων, έβγαλε 2 ασίστ και είχε ένα δοκάρι μετά από κόρνερ.

Οι Νιώτες από την πλευρά τους που είδαν την εξέδρα τους να ζεσταίνεται από κόσμο, έδειξαν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωση τους μετά τα γρήγορα γκολ που δέχτηκαν, απέναντι στη Λάβα, που αγωνιστική με την αγωνιστική δείχνει να ανεβάζει ρυθμούς και να επιβεβαιώνει αυτούς που τη θεωρούσαν ως ένα από τα δυνατά φαβορί του ομίλου.

Τα γκολ

0-1 Μόλις στο 3ο λεπτό μετά από πλάγιο και λάθος στην άμυνα του ΑΣ Ίου, ο Ζώνας μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Βολικάκη.

0-2 Στο 13΄ο Παναγιωτίδης ανατράπηκε από τον Χάσα μέσα στην περιοχή, με τον Κολιούση να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

0-3 38΄Ο Καλαμάτας με βολέ βρήκε τον Ζώνα, με τον τελευταίο να επιχειρεί ατομική προσπάθεια και στη συνέχεια εύστοχο πλασέ.

0-4 Στο 40΄ο Παναγιωτίδης έβγαλε παράλληλη ασίστ στον Ζώνα, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-4.

0-5 45΄το τελικό 0-5 του 1ου ημιχρόνου έκανε και πάλι ο Ζώνας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

0-6 Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57΄ η Λάβα μπήκε και πάλι με γκολ, όταν ο Κελίδης με σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Βολικάκη και ο Ζώνας που ακολουθούσε έκανε το 0-6.

0-7 Στο 61΄ήρθε η σειρά του Κελίδη να σκοράρει όταν μετά από σέντρα με προβολή έκανε το 0-7.

0-8 72΄ και ο Παναγιωτίδης με κοντινό πλασέ έκανε σε ρυθμούς ρελαντί το 0-8.

0-9 Το 6ο γκολ του Ζώνα και το 9ο για τη Λάβα έκανε ο Ζώνας με επέλαση στην περιοχή των γηπεδούχων και εύστοχο πλασέ.

1-9 Το γκολ της τιμής για τον ΑΣ Ίου ήρθε στο 85΄όταν ο Ντόντα μετά από χέρι – πέναλτι του Γιαννακόπουλου ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.

1-10 Το τελικό 1-10 σημείωσε ο Δρόσος όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και πλάσαρε εύστοχα.

Διαιτητής ήταν ο κ. Βάιλας με βοηθούς τους Παντελάκη και Τσάφο.

ΑΣ Ίου (Καραβάς) Βολικάκης, Χάσα (20΄Χάρος), Στράκας, Αθανασίου (29΄Καλαθάς), Καρράς, Τασούλης, Δράκος, Σπυράκης, Κώνστας (68΄Καζιμι), Νομικός (66΄Σταυράκης), Αφαλωνιάτης.

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Ιωαννίδης, Σκαγιάς.

Λάβα (Διονυσόπουλος): Καλαμάτας, Δακουτρός, Αλεφραγκής (62΄Δρόσος Κ.), Γιαννακόπουλος, Κολιούσης, Καψάλης, Κλουβάτος (74΄Δρόσος Ν.), Κελίδης (72΄Δαμίγος), Σελιστάι, Παναγιωτίδης, Ζώνας.