Τετάρτη, 05 Δεκεμβρίου 2018 20:57

Εξάσφαιρος για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Α.Ο. Σύρου [pics]

Επίδειξη ισχύος από τον Α.Ο. Σύρου… Η ομάδα του Χρήστου Φωκά είχε εύκολο απόγευμα με αντίπαλο τον Ανδριακό απέναντι στον οποίο επικράτησε με 6-1.

Αν μάλιστα οι παίκτες των νικητών ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ καθώς έχασαν σωρεία ευκαιριών. Ο «χορός» των γκολ ξεκίνησε από πολύ νωρίς καθώς μόλις στο 3’ ο Ραμπαβίλας με το κεφάλι έκανε το 1-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αργυρού.

Ο ίδιος παίκτης στο 24’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 2-0 όταν ο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπουτσή, έπειτα από συρτή σέντρα του Σταμούλη. Από την πλευρά του ο Ανδριακός παρά το γεγονός ότι είχε τον δυνατό αέρα υπέρ του έκανε αισθητή την επιθετική του παρουσία μόνο με κάποια μακρινά σουτ τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Σαρακίνη.

Παρά τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας πάντως οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να μειώσουν στο 35’ με… αυτογκόλ του Συριανού που με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με το γκολ πάντως να χρεώνεται στον Γιώργο Ζανάκη που επιχείρησε την σέντρα. Στο 39’ ο Χούρος είχε δοκάρι μετά από δυνατό σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-1 υπερ του ΑΟΣ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πραγματικά παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους. Έχασαν μάλιστα στα πρώτα δέκα λεπτά δυο πολύ καλές ευκαιρίες να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Μια στο 50’ με τον Σταμούλη που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπουτσή και η δεύτερη τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπάιλα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ανδριακού όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Ό,τι δεν κατάφεραν πάντως οι δυο τους το πέτυχε με πλασέ ο Σαγκινέτος στο 58’ κάνοντας το 3-1, ενώ στο 60’ ο Γιάννης Χούρος με μακρινό σουτ σημείωσε το 4-1.

Ο Α.Ο. Σύρου συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος ως το τέλος και αφού έχασε μια τρομερή ευκαιρία στο 83’ με τον Ραμπαβίλα που σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι πέτυχε και πέμπτο γκολ στο 84’ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Συμιγδαλάς. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Χούρος που ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 87’ όταν ο Ραμπαβίλας βρέθηκε σε θέση βολής προσπάθησε να πλασάρει η μπάλα βρήκε στον Ψαριανό και κατέληξε στα δίχτυα του Ανδριακού, όμως το γκολ ο διαιτητής Καλόγερας το χρέωσε στον αρχηγό του ΑΟΣ. Το 6-1 από μόνο του είναι φανερό ότι δεν αφήνει και πολλά περιθώρια κριτικής καθώς η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν πασιφανής.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Καλόγερα, Ρούσσου και Βαρθαλίτη.

Α.Ο. Σύρου (Φωκάς): Σαρακίνης (64’Αρμάντο), Σαμανίδης, Αργυρός, Μαραγκός (63’ Δημητρακόπουλος), Συριανός, Σταμούλης (61’ Ρούσσος), Μπάιλας (57’ Συμιγδαλάς), Ταμάμης, Σαγκινέτος, Ραμπαβίλας, Χούρος

ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ (Ανύσης): Παπουτσής, Χαλάς, Μπάμπης (77’ Γρυμάνης), Ψαριανός, Κριτής, Ζαννάκης Β., Γλυνός, Μαμάης, Ζαννάκης Γ., Σκόρδας, Βολίκος