Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019 18:35

Καθάρισε στην επανάληψη ο ΑΟ Σύρου, 2-1 τον Πύργο [vid]

Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη ο ΑΟ Σύρου επικράτησε με 2-1 του αξιόμαχο και... λαβωμένου Πύργου που πήγε στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων με πολλές απουσίες.

Το συγκρότημα του Γιώργου Ρούσσου παρότι δεν εξέπληξε με την απόδοση του στο α' μέρος, βρήκε το τρόπο να πάρει τη νίκη, έχοντας πολύ καλή εικόνα στην επανάληψη αφού δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος μέσα σε 3' όταν οι Αργυρός με κεφαλιά και το αυτογκολ του Ντεκίδη στο 54' πέτυχαν τα γκολ που έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους, με τον Κελλίδη στο 90+2 να μειώνει σε 2-1 με κεφαλιά.

Στο 78' ο ΑΟΣ είχε δοκάρι με σουτ του Μουλίδη, με τους κίτρινους να δημιουργούν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

Με τη νίκη αυτή, οι Συριανοί παρέμειναν στην κορυφή μαζι με τον ΑΟ Πάρου και τον Πανναξιακού έχοντας σε τρια ματς επτά βαθμούς, ενώ ο Πύργος παρέμειναν στους τρεις βαθμούς γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

34' Γολιδόπουλος έκανε το σουτ και μπλοκάρει ο Καλαμάτης

39' Φάουλ Χούρου η μπάλα περνάει μισό μέτρο άουτ

47' Φάουλ Αργυρού εντυπωσιακά ο Καλαμάτας σε κόρνερ.

49' Σουτ του Χούρου εντυπωσιακά ο Καλαμάτας σε κόρνερ.

51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΣΥΡΟΥ. Μετά από κόρνερ ο Αργυρός με κεφαλιά κάνει το 1-0.

54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΣΥΡΟΥ. Ο Ντόγος κάνει την προσπάθεια και η μπάλα αφού βρήκε σε αμυντικό του Πύργου και συγκεκριμένα στον Ντεκίδη κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

62' Σέντρα Σαμανίδη από δεξιά με το Χούρο να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

69' Μετά από γύρισμα του Φιλίππου ο Κουκούλης έκανε το πλασέ με τον Καλαμάτα να διώχνει.

78' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΣΥΡΟΥ. Ο Μουλίδης με σουτ σημαδεύει το δοκάρι.

81 Φάουλ Συνολάκη σε κόρνερ ο Αναστασόπουλος.

90+2 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Με κεφαλιά ο Κελλίδης κάνει το 2-1.

ΑΟ ΣΥΡΟΥ (Γιώργος Ρούσσος) Αναστασόπουλος, Σαμανίδης (86' Βαμβακούσης), Φιλίππου, Μαραγκός, Ντόγος, Αργυρός, Ζουμπουνέλης, Γολιδόπουλος, Κουκούλης (83 Λιεας), Χούρος (68' Μουλίδης), Οικονομόπουλος (90' Χρυσικός).

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος) Καλαμάτας, Κλουβάτος (75' λ.τρ. Δανέζης), Βουλγαράκης, Νομικός Ε., Νομικός Ι., Συνολάκης, Δαβιλάς, Λύκος (46' Κουκούλης), Κελλίδης, Φύτρος, Ντεκίδης.