Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 22:28

Νίκη με ανατροπή ο ΑΟ Σύρου, 1-2 τον Καρτεράδο [pics-vid]

Στην εξ αναβολής 5η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας, ο ΑΟ Σύρου έκανε την ανατροπή στο Δημοτικό Γήπεδο Φηρών και πήρε τη νίκη (1-2) απέναντι στον Καρτεράδο, με τον Γονιδόπουλο να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Ανταπόκριση: Νίκος Ρούσσος

Σε ένα ματς με καλό ρυθμό, οι Συριανοί πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προσπαθούσε να αναπτυχθεί πιο ορθολογικά από τον Καρτεράδο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 29' με υπέροχο γυριστό σουτ του Αρβανίτη.

Ο Γιώργος Ρούσσος έκανε κάποιες διορθωτικές κινήσεις και είδε την ομάδα του να κάνει την ολική ανατροπή.

Αρχικά, πέρασε στο παιχνίδι τον Ραμπαβίλα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 49' με τον Μαραγκό, ενώ στη συνέχεια μπήκε στο παιχνίδι και ο Γονιδόπουλος, ο οποίος, πέντε λεπτά μετά, με δυνατό σουτ έκανε το 1-2 στο 65'.

Οι Συριανοί στο τέλος του παιχνιδιού έχασαν και πέναλτι, με τον Ροδάκη να νικάει τον Ραμπαβίλα, ενώ ο Κουκούλης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω έντασης στα τελευταία λεπτά.

Με αυτή του νίκη, ο ΑΟ Σύρου έπιασε στην κορυφή τον Πανναξιακό με 13 βαθμούς.

Οι καλύτερες φάσεις

5' Πρώτη καλή στιγμή για τον Καρτεράδο. Ο Αρβανίτης βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Βαμβακούρης μάζεψε.

10' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΟ Σύρου. Ο Λιέας έκανε το σουτ από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε άουτ.

22' Καλή στιγμή για τον ΑΟ Σύρου. Σουτ του Κουκούλη, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

24' Καλή στιγμή για τον Καρτεράδο. Σουτ του Φίλων εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

25' Καλή στιγμή για τον Καρτεράδο. Ο Παναγιωτίδης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

29' Γκολ για τον Καρτεράδο. Ο Αχμετάι εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Μαραγκό και στη συνέχεια έφτασε στον Αρβανίτη ο οποίος με εκπληκτικό γυριστό εντός περιοχής έκανε το 1-0.

---

48' Καλή στιγμή για τον ΑΟ Σύρου. Ο Λιέας μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Ροδάκης απέκρουσε

49' Γκολ για τον ΑΟ Σύρου. Ο Χούρος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Μαραγκός από κοντά έκανε το 1-1.

51' Καλή στιγμή για τον Καρτεράδο. Ο Τομόρι έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Καρτεράδο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλόλι έκανε την κοντινή προβολή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία.

65' Γκολ για τον ΑΟ Σύρου. Ο Γονιδόπουλος, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-2.

91' Ο Φέκα έπεσε άτσαλα πάνω στον Οικονομόπουλο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ραμπαβίλας ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Ροδάκη.

95' Ένταση στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα ο Κουκούλης να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παντελάκης με βοηθούς τους κ.κ Ρούσσο και Νάκκα

ΑΟ Καρτεράδος (Στάθης Φίλων): Ροδάκης, Κουλόλι Ε., Βαρμάζης, Κουλόλι Γ. (70' Φέκας), Σόνι, Φίλων, Αχμετάι, Αρβανίτης (76' Ζαχαράκης), Κοβός, Παναγιωτίδης, Τομόρι

ΑΟ Σύρου (Γιώργος Ρούσσος): Βαμβακούρης, Σαμανίδης, Φιλίππου, Μαραγκός, Αργυρός, Οικονομόπουλος, Ζουμπουνέλης, Βαμβακούσης (46' Ραμπαβίλας), Κουκούλης, Χούρος (60' Γολιδόπουλος), Λιέας (73' Μουλίδης)

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε από το sportcyclades.gr και τα neasantorinis.gr

Περιγραφή: Αντώνης Κοραής | Κάμερα: Ρίζος Μυτιληναίος | Επιμέλεια: Παναγιώτης Μυτιληναίος