Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2016 23:21

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΣ Τήνου

Μεγάλη νίκη που τον κρατάει σε τροχιά πρωτιάς πέτυχε σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Στενής η ομάδα της Κ17 του Π.Α.Σ. Τηνου, που επικράτησε με 3-0 του Πάγου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Τήνου ήταν ο Αρμακολας, που τελείωσε το σκορ με δυο γκολ και μια ασίστ, ενώ το άλλο γκολ πέτυχε ο Δελατολας ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα της Τηνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για την ομάδα της Τήνου και μόλις στο 3' μετά από ωραία μπαλιά του Αρμακόλα ο Δελατολας δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πρεκα και να κάνει το 1-0 για τον Π.Α.Σ. Τηνου.

Η ομάδα της Τηνου συνέχισε την πίεση  αναζητώντας και αλλά γκολ και αυτό καρπώθηκε στο 34' όταν ο Αρμακολας  εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση μέσα στην άμυνα των φιλοξενουμενων  και με ωραίο πλάσε έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Πρεκα κάνοντας το 2-0, σκορ το οποίο ήταν και σκορ ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα με τον Π.Α.Σ. Τήνου να πιέζει  για ένα τρίτο γκολ και τον Πάγο να μην μπορεί  να αντιδράσει με αποτέλεσμα στο 75' και μετά από μπαλιά του Αργυρόπουλου ο Αρμακολας  με ωραίο σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πρεκα  πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πολύ καλή η διαιτησία των Βαρθαλιτη, Καλογερα και Μπιλιτση.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΣ ΤΗΝΟΥ (ΣΟΥΜΠΑΣΑΚΟΣ): 1.Απεργης (75' Δεσυπρης) 2.Παλαμαρης (80 Ζιουλης) 3.Παγανης 4.Ορφανος 5.Κελαδιτης 6.Βιδαλης (80' Ψαρρος) 7.Δελατολας (75'Αρμαος) 8.Αρμακολας (80' Φλωρακης) 9.Διαμαντοπουλος (50' Ξενοπουλος) 10.Αργυροπουλος 11.Δενεκαριας

ΑΟ ΠΑΓΟΣ (ΜΠΕΛΕΓΡΙΝΗΣ): 1.Πρεκας (70' Ρουσσος Α. 2.Δεσινιωτης 3.Πριντεζης 4.Βουτσινος 5.βαμβακαρης 6.Φωσκολος (16' Βαρθαλιτης) 7. Πιταουλης 8.Στεφανου 9.Περιστερακης 10.Μαραγκος 11.Μαυρακης (66' Ρουσσος Ε.)