Κυριακή, 19 Μαΐου 2019 19:14

Πρωταθλητής Κ18 ο ΑΟ Πάρου που νίκησε με ανατροπή τον ΑΟ Μυκόνου με 1-3 [vid&pics]

Ο ΑΟ Πάρου είναι η ομάδα στο τμήμα της Κ18 για το πρωτάθλημα 'ΕΚΟ' της ΕΠΣ Κυκλάδων που κατέκτησε τον τίτλο αφού στον μεγάλο τελικό που έγινε στο γήπεδο Ερμούπολης νίκησε με ανατροπή με 1-3 τον ΑΟ Μυκόνου.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Τριανταφυλλάκου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κάνιουρα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 47', βρήκε τις λύσεις να γυρίσει τούμπα το ματς.

Κομβικό ρόλο έπαιξε στο ματς η γρήγορη ισοφάριση στο 54' αφού ο Καραφυλλάκης με κεφαλιά μετά το φάουλ του Χίσκα έκανε το 1-1, ενώ το δεύτερο σημείο που έπαιξε ρόλο αναφορικά τις ισορροπίες του αγώνα ήταν ηταν η αποβολή του Μπομπάι για τον ΑΟ Μυκόνου στο 79'.

Από εκείνο το σημείο ο ήδη επιθετικός ΑΟ Πάρου ανέβασε στροφές και βρήκε το δεύτερο τέρμα στο 88' με τον Χίσκα να νικάει τον Μπουρντένη με σουτ έξω από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις ο Τάσος Σαρρής κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ισάι και ο Καραφυλλάκης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών έγραψε το τελικό 1-3.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1' Σουτ του Τάσου Σαρρή εντυπωσιακά ο Μπουρντένης σε κόρνερ.

5' Πλάγιο Τάσου Σαρρή κεφαλιά Σκιαδά και ο Γκέτσι δεν μπορεί να κάνει το 0-1.

Σέντρα Καλογερά δύσκολα ο Χανιώτης

13' Σουτ του Γκέτσι με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Μπουρντένης.

19' Σουτ του Χίσκα η μπάλα στα σώματα και κόρνερ.

23' Ο Χίσκα μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Μπουρνέντης έδιωξε σε κόρνερ.

34' Σουτ του Κάνιουρα μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και κόρνερ ο Χανιώτης.

44' Σέντρα Μπομπάι, κοντρόλ και σουτ του Καλογερά ο Χανιώτης σε κόρνερ.

45' Σουτ του Τάσου Σαρρή μπλοκάρει ο Μπουρνένης.

45+1 Ο Καλόγερας κάνει το σουτ όμως η μπάλα καταλήγει στα σώματα των αμυντικών του ΑΟ Πάρου.

47' Κερδίζει πέναλτι ο ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ με τον Κάνιουρα.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ. Ο ίδιος αναλμβάνει την εκτέλεση και κάνει το 1-0.

54 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Ο Χίσκα εκτελεί το φάουλ και ο Καραφυλλάκης που προλαβαίνει την εκτέλεση του Μπουρντένη και με κεφαλιά κάνει το 1-1.

57' Σέντρα Σγουράτι, κοντρόλ και σουτ του Γκιόκα στα σώματα και κόρνερ.

58 Ζητάει πέναλτι ο Χίσκα σε επαφή που είχε.

68 Σουτ του Πάπα με διπλή ενέργεια μπλοκάρει ο Μπουρντένης.

74' Σουτ του Δάρα μπλοκάρει ο Χανιώτης.

79' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ. Με δεύτερη κίτρινη αποβάλλεται ο Μπομπάι για μακράρισμα στον Καραφυλλάκη.

81 Ο Τάσος Σαρρής... σπάει με το κεφάλι στον Φράνκο Σγουράτι όμως το σουτ του τελευταίου είναι αδύναμο και ο Μπουρντένης μπλοκάρει.

84' Σουτ του Λουκή μπλοκάρει ο Μπουρντένης.

88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Ο Χίσκα με εντυπωσιακό σουτ νικάει τον Μπουρντένη και κάνει το 1-2.

90' Κερδίζει πέναλτι ο ΑΟ Πάρου σε σουτ του Σαρρή Τάσου και χέρι του Ισάι.

91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Ο Καραφυλλάκης με πέναλτι κάνει το 1-3 και τελειώνει το ματς.

Διαιτητής ο Καλόγερας με βοηθούς τους Αρμακόλα και Μουτάφη.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Μάκης Πούλος) Μπουρντένης, Μιχίλι, Πάπα, Αχμετάι, (89' Θεοχάρης), Τσάνης, Μπαϊρακτάρι (77' Χότζα), Καλογεράς, Ξυδάκης (59' Ισάι), Δάρας, Κάνιουρας, Μπομπάι.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Δημήτρης Τριανταφυλλάκος) Χανιώτης, Πάπα, Λουκής (90+4 Χερουβείμ), Μπέτσα, Καραφυλλάκης, Γκέτσι, Ζγουράτι, Σκιαδάς (85' Σαρρής Ι.), Σαρρής Α. (90+3 Τσαντάνης), Γκιόκα, Χίσκα.