Δευτέρα, 03 Οκτωβρίου 2011 11:42

ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΠΕΡΣΕΑ ΣΕΡΙΦΟΥ

PERSEAS-2010-11

Ο Περσέας Σερίφου είναι μια ερασιτεχνική ομάδα ποδοσφαίρου που δημιουργήθηκε το 1971 από την αγάπη των Σεριφιων για το ποδόσφαιρο και το νησί.. Με ιδιαίτερα αξιοπρόσεκτη πορεία στις ερασιτεχνικές κατηγορίες κέρδισε στα χρόνια που αγωνίστηκε τον ποδοσφαιρικό σεβασμο όλων των ομάδων που αντιμετώπισε.

Έχοντας ένα εκπληκτικό ιστορικό αγώνων, ο Περσέας αποτέλεσε μια ομάδα σύμβολο για την Σέριφο και για τις Κυκλάδες. Χαρακτηριστικότερα παραδείγματα οι 274 νίκες σε 488 παιχνίδια και τα συνολικά 1926 γκολ που σημείωσε, όπως φυσικά και η δύσκολη αλλά συνάμα γλυκιά ήττα με 2-1(!!!) που γνώρισε στο παιχνίδι με την πανευρωπαϊκά γνώστη ομάδα F.C. Salzburg, το 1983.
Δυστυχώς η ομάδα σταμάτησε να υπάρχει το 1993, μετά από 22 χρόνια ζωής.
Σήμερα, με την σημαντική προσπάθεια των επόμενων γενεών ,ο Περσέας Σερίφου αναγεννήθηκε σε βάθος 3 χρόνων. Πλέον, παίρνοντας την σκυτάλη από τους προκάτοχους τους (και δημιουργούς της ομάδας),το νέο αίμα του Περσέα, ύστερα από συμμετοχές σε πρωταθλήματα 8x8, διανύει την 4η του σεζόν στο ανεξάρτητο πρωτάθλημα 11x11, της Ένωσης Ανεξάρτητων Ομάδων Νομού Αττικής. Πρόκειται για το μεγαλύτερο πρωτάθλημα ανεξάρτητου ποδοσφαίρου στα Βαλκάνια.
Η ομάδα αποτελείται από κατεξοχήν σεριφιωτες και παιδιά που σχετίζονται με το νησί όπως ακριβώς συνέβη και με τους δημιουργούς της, δείχνοντας έτσι πως και αυτή η γενιά σερφίων αγαπάει το νησί αλλά και το ποδόσφαιρο.

5.Μητροφανης Ιωάννης 82 131

Πηγή στοιχείων-Περσέας Σεριφου-23 χρόνια αγώνες κυριολεκτικά 1971-1993"

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ

1. 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2011

Εκπρόσωπος της ομάδας παρευρέθηκε στην πρώτη φετινή γενική συνέλευση του Ανεξάρτητου Πρωταθλήματος Αττικής και είναι πλέον επίσημο πως ο Περσέας Σερίφου θα αγωνίζεται και πάλι, συμμετέχοντας στην 3η κατηγορία του φετινού πρωταθλήματος. Πολλά λόγια δεν χρειάζονται, μόνο σύμπνοια, δουλειά και υποστήριξη στην προσπάθεια που έχει ξεκινήσει ήδη..όλοι δίπλα στην ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ..ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ

2. 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

Sierra Maestra - Περσέας Σερίφου 6-0 ... Το αποτέλεσμα τα λέει όλα..οι αντίπαλοι ήταν καθολικά ανώτεροι..Η ομάδα ουσιαστικά ξεκίνησε από το 0 και εκτός του αγωνιστικού όπου η ομάδα έδειξε ανέτοιμη, τα κέρδη ήταν πολλά καθώς σε οργανωτικό επίπεδο όλα κύλησαν όπως είχαν σχεδιαστεί..βήμα βήμα..

Φύλλο αγώνα : 1η Αγωνιστική - Κυριακή, 04 Σεπτεμβρίου 2011 - 16:30

SIERRA MAESTRA -ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ 6-0 (2-0) (4-0)

Κασάπας, Καλλέργης, Φαλδαμής Γ. (Παρασίδης), Τσόλης Λ., Γκανάτσιος (Γιώργος), Ρώτας, Αδελιανάκης, Σκούρας, Λιβάνιος Μ., Κατσέας, Πασαλίδης

3. 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

Περσέας Σερίφου - Κένταυρος Καλλιθέας 1-1. Ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο παιχνίδι, που έχει δώσει η ομάδα μας σε όλα τα χρονιά παρουσίας της στο πρωτάθλημα.. Εξαιρετική εμφάνιση από όλους, ουσιαστικό, στρωτό ποδόσφαιρο και καταιγισμός φάσεων με τουλάχιστον 15(!!!) ευκαιρίες. Και στα 2 ημίχρονα η ομάδα μπήκε δυνατά έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο.. το γκολ πέτυχε στο δεύτερο μέρος ο Σκουρας με τριπλα και δύσκολο σουτ στην κλειστή γωνία ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Μαρίνο Λιβανιο. 4 λεπτά πριν την λήξη και ύστερα από αμέτρητες και συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες, σε ανύποπτη φάση δεχτήκαμε το γκολ από κακή εκτίμηση στην άμυνα, χάνοντας και τον Καλλέργη από τραυματισμό στην ίδια φάση..Η συνέχεια είχε και μερικές χαμένες ευκαιρίες ακόμα για τον Περσέα δίχως καλή κατάληξη δυστυχώς..Η συνέχεια ελπίζουμε να είναι ανάλογη..Όλοι δίπλα στην δικια μας ομάδα..Περσέας Σερίφου.

2η Αγωνιστική - Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2011 - 18:00

ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 1-1 (0-0) (1-1)
ΑΣ TAE KWODO ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ - ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ 1-2 ... Η πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα είναι γεγονός..Με κεκτημένη ταχύτητα από το εξαιρετικό προηγούμενο παιχνίδι μπήκε η ομάδα μας στον αγωνιστικό χώρο και παρά τις 8(!!) απουσίες και με πειραματική άμυνα στα μπακ , έκανε πολύ σοβαρό και μετρημένο παιχνίδι, δεν υστέρησε και πάλι κανένας και πήρε δίκαια την νίκη..Παίζοντας ουσιαστικό ποδόσφαιρο και έχοντας την κατοχή της μπάλας για όλο το διάστημα του αγώνα έκτος από τα τελευταία 10λεπτα των δυο ημίχρονων, ο Περσέας στο πρώτο ημίχρονο δεν απειλήθηκε καθόλου και δημιούργησε φάσεις με μεγαλύτερη το δοκάρι από απευθείας χτύπημα φάουλ του Χριστοφίλη. Στο δεύτερο μέρος η απουσία του Στρουμπουλακη από τα χαφ που πέρασε αλλαγή στοίχησε σε μέτρα στην ομάδα μας αλλά επιθετικά συνέχιζε να βγάζει πολλές φάσεις.. Το 1-0 έγινε από τον Κόϊκο με πλασέ ύστερα από παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή του Χριστοφίλη.. Η ισοφάριση ήρθε στην πρώτη φάση των αντιπάλων, 10 λεπτά αργότερα όταν η άμυνα βρέθηκε εκτεθειμένη από αριστερά σε κόντρα επίθεση.. στο 75, ο Σκουρας με ατομική ενέργεια, συνέκλινε προς τα μέσα, πέρασε 3 παίκτες έξω από την περιοχή και σούταρε από τα 20-22 μέτρα στέλνοντας την μπάλα στο γόμα της αντίπαλης εστίας σημειώνοντας ένα καταπληκτικό γκολ και κάνοντας το 2-1..Στη συνεχεια, λίγο έλειψε να γινει το 3-1 σε προσωπικές ενέργειες των Ρεβυνθη και Σκουρα.. στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα έμεινε από δυνάμεις και έχασε την κατοχή..Μεγάλη στιγμή, πέρα από το 2-1 του Σκουρα, η απόκρουση σε πέναλτι του Ταβανιοτη που κράτησε το σκορ και το δοκάρι σε κεφαλιά των αντιπάλων 2 λεπτά πριν το τέλος από στημένη φαση. Πολύ καλή εμφάνιση των Βουρβουλια, Σκουρα, Χριστοφιλη, και η πρώτη του Ρεβυνθη που βοήθησε πολύ.. Η συνέχεια την επόμενη Κυριακή..Η ομάδα δείχνει ότι παταει καλά και πάει φέτος για πολύ καλή χρονιά..ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ..ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ

3η Αγωνιστική - Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2011 - 19:30

ΑΣ TAE KWODO ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ - ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ 1-2 (0-0) (1-2)

Ταβανιότης, Βουρβουλιας, Παπαθανασόπουλος, Ρώτας, Παρασίδης, Στρουμπουλάκης (Αγγελάκης), Κόϊκος, Ρεβύνθης (Σφαέλος), Σκούρας, Χριστοφίλης, Πασαλίδης

Scrorers - Κόϊκος (0-1) , Σκόυρας (1-2)

5. 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ - ΑΔΕΣΠΟΤΟΙ 2-3 .. Με δυο πρόσωπα παρουσιάστηκε σήμερα ο Περσέας καθώς το πρώτο ημίχρονο του άνηκε ολοκληρωτικά αλλά το στο δεύτερο η ομάδα έχασε ότι έκτισε στο πρώτο μαζί και το θετικό αποτέλεσμα..Με πολλές απουσίες βασικών παιχτών, η έλλειψη σε κεντρικά-αμυντικά χαφ ήταν το στοιχείο που δεν μπόρεσε η ομάδα μας να το εξισορροπήσει με αποτέλεσμα ενώ προηγούνταν με 2-0 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου να τελειώσει το ματς με ανατροπή του σκορ..Η αρχή ήταν εξαιρετική με τον Χριστοφιλη σε διάστημα 5 λεπτών να πτωχαίνει πανέμορφα γκολ, το ένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ κ το αλλά με απευθείας εκτέλεση κόρνερ(!!).. 2 ακόμα ευκαιρίες χάθηκαν στο πρώτο μέρος για το 3-0 από Χριστοφιλη και Λιβανιο, με αποτέλεσμα σε ανύποπτη φάση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να γίνει το 2-1 από κακή εκτίμηση στα αριστερά της άμυνας. Στο δεύτερο μέρος ο Περσέας αποδιοργανώθηκε πλήρως και δέχτηκε την ισοφάριση από στημένη φάση και λίγο πριν το τέλος σε κόντρα επίθεση και ενώ ο Καλλέργης έπαιζε με τραυματισμό και οι αλλαγές είχαν όλες πραγματοποιηθεί.. Παρόλη την αποδιοργάνωση στο χώρο του κέντρου ο Περσέας είχε ευκαιρίες με Λιβανιο, Σκουρα, Χριστοφιλη και Αραβαντινο να πετυχει στο Β μέρος κάποιο γκολ αλλά δεν καρποφόρησαν..στα Αξιοσημείωτα, εκπληκτική επέμβαση του Ταβανιοτη στο 2-3 σε εξ επαφής σουτ..Το παιχνίδι χάθηκε δικαιότατα καθώς η νευραλγική θέση του αμυντικού χαφ δεν γινόταν να καλυφτεί από 2 δεκαρια,3 επιθετικούς και 1 εξτρεμ.. Το αφήνουμε πίσω και πάμε στο επόμενο παιχνίδι την Κυριακή που μας έρχεται..

4η Αγωνιστική - Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2011 - 15:30

ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ - ΑΔΕΣΠΟΤΟΙ 2-3 (2-1) (0-2)

Ταβανιότης, Βουρβουλιας, Παπαθανασόπουλος, Καλλέργης, Τσόλης (Παρασίδης), Ραπτόπουλος (Αραβαντινός), Πασαλίδης, Χριστοφίλης, Λιβάνιος, Αντωνάκης, Σκούρας

Scorer - Χριστοφίλης (1-0) (2-0)

6. 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ 0-3 ... ευκολο απόγευμα για την ομάδα μας που έκανε καλό παιχνίδι και ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη στα σημεία του αγώνα που ο αντίπαλος πίεσε.. Ο Ήφαιστος στο πρώτο μέρος δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του Ταβανιοτη παρόλο που είχε κερδίσει την μάχη του κέντρου. Ο Περσέας με την είσοδο του Κοικου ύστερα από αναγκαστική αλλαγή του Χριστοφιλη έδεσε τα χαφ, ενώ ταυτόχρονα με τις αντεπιθέσεις δημιουργούσε συχνά πρόβλημα με αποτέλεσμα σε δυο φάσεις να πετυχει 2 πολύ ωραία γκολ με τον Κατσέα και να κλείσει με σημαντικό προβάδισμα το πρώτο ημίχρονο..Στο δεύτερο η άμυνα έδεσε καλύτερα με την είσοδο του Φαλδαμη στα μπακ και την μετατόπιση του Βουρβούλια αριστερά στα χαφ, ο Περσέας πήρε το κέντρο και παρόλο την πίεση των αντιπάλων έβγαλε φάσεις και είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργιά.. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε για τον Ήφαιστο στο 0-3 που έγινε ύστερα από ψύχραιμο πλασέ σε τετ α τετ του Σκούρα.. Στην συνέχεια χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες σε κόντρα επιθέσεις για τον Περσέα με τους Κόικο, Σκούρα, Κατσέα, Αραβαντινό αλλά χωρίς να γίνει το 0-4..η πρώτη και τελευταία ευκαιρία των αντιπάλων έγινε 5 λεπτά πριν το τέλος αλλά ο Ταβανιότης έδειξε ετοιμότητα.. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργιά της ομάδας με τους Κόικο, Στρουμπουλάκη, Καλλέργη, Ρώτα και Κατσέα να ξεχωρίζουν στο παιχνίδι.. Η ομάδα έχει κάνει ήδη τεράστια βήματα προόδου, τόσο οργανωτικά όσο και αγωνιστικά, και φαίνεται αυτό που είχε ειπωθεί στην αρχή του πρωταθλήματος, ότι παιχνίδι με το παιχνίδι θα γίνεται ακόμα καλύτερη.. ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ

5η Αγωνιστική - Κυριακή, 2 Οκτωβρίου 2011 - 16:30

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ 0-3 (0-2) (0-1)

Ταβανιότης, Βουρβουλιας, Παπαθανασόπουλος, Καλλέργης, Ρώτας, Πασαλίδης (Φαλδαμής Γ.), Στρουμπουλάκης, Κατσέας, Χριστοφίλης (Κόικος), Αραβαντινός, Σκούρας

Scorers - Κατσέας (0-1) (0-2) , Σκούρας (0-3)

Οι σκορερς μέχρι στιγμής είναι :

Σκούρας Ανδρέας - 3

Κατσέας Σωτήρης - 2
Χριστοφίλης Μανώλης - 2
Κόϊκος Γιάννης - 1

Του Ανδρέα Σκούρα

Κασάπας. Αδελιανάκης, Φαλδαμής Γ., Καλλέργης (Παπαθανασόπουλος), Παρασίδης, Μητροφάνης Π., Στρουμπουλάκης, Βειζάι, Λιβάνιος Μ., Βουρβουλιας, Σκούρας

Scorer - Σκούρας (1-0)

4. 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ - ΑΔΕΣΠΟΤΟΙ 2-3 .. Με δυο προσωπα παρουσιαστηκε σημερα ο Περσεας καθως το πρωτο ημιχρονο του ανηκε ολοκληρωτικα αλλα το στο δευτερο η ομαδα εχασε οτι εχτισε στο πρωτο μαζι και το θετικο αποτελεσμα..Με πολλες απουσιες βασικων παιχτων, η ελλειψη σε κεντρικα-αμυντικα χαφ ηταν το στοιχειο που δεν μπορεσε η ομαδα μας να το εξισοροπησει με αποτελεσμα ενω προηγουνταν με 2-0 πεντε λεπτα πριν το τελος του ημιχρονου να τελειωσει το ματς με ανατροπη του σκορ..Η αρχη ηταν εξαιρετικη με τον Χριστοφιλη σε διαστημα 5 λεπτων να πετυχαινει πανεμορφα γκολ, το ενα με απευθειας εκτελεση φαουλ κ το αλλο με απευθειας εκτελεση κορνερ(!!).. 2 ακομα ευκαριες χαθηκαν στο πρωτο μερος για το 3-0 απο Χριστοφιλη και Λιβανιο, με αποτελεσμα σε ανυποπτη φαση λιγο πριν το τελος του ημιχρονου να γινει το 2-1 απο κακη εκτιμηση στα αριστερα της αμυνας. Στο δευτερο μερος ο Περσεας αποδιοργανωθηκε πληρως και δεχτηκε την ισοφαριση απο στημενη φαση και λιγο πριν το τελος σε κοντρα επιθεση και ενω ο Καλλεργης επαιζε με τραυματισμο και οι αλλαγες ειχαν ολες πραγματοποιηθει.. Παρολη την αποδιοργανωση στο χωρο του κεντρου ο Περσεας ειχε ευκαιριες με Λιβανιο, Σκουρα, Χριστοφιλη και Αραβαντινο να πετυχει στο Β μερος καποιο γκολ αλλα δεν καρποφορησαν..στα Αξιοσημειωτα, εκπληκτικη επεμβαση του Ταβανιοτη στο 2-3 σε εξ επαφης σουτ..Το παιχνιδι χαθηκε δικαιοτατα καθως η νευραλγικη θεση του αμυντικου χαφ δεν γινοταν να καλυφθει απο 2 δεκαρια,3 επιθετικους και 1 εξτρεμ.. Το αφηνουμε πισω και παμε στο επομενο παιχνιδι την κυριακη που μας ερχεται..

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ 0-3 ... ευκολο απογευμα για την ομαδα μας που εκανε καλο παιχνιδι και ηταν σοβαρη και πειθαρχημενη στα σημεια του αγωνα που ο αντιπαλος πιεσε.. Ο Ηφαιστος στο πρωτο μερος δεν απειλησε ουτε μια φορα την εστια του Ταβανιοτη παρολο που ειχε κερδισει την μαχη του κεντρου. Ο Περσεας με την εισοδο του Κοικου υστερα απο αναγκαστικη αλλαγη του Χριστοφιλη εδεσε τα χαφ, ενω ταυτοχρονα με τις αντεπιθεσεις δημιουργουσε συχνα προβλημα με αποτελεσμα σε δυο φασεις να πετυχει 2 πολυ ωραια γκολ με τον Κατσέα και να κλεισει πμε σημαντικο προβαδισμα το πρωτο ημιχρονο..Στο δευτερο η αμυνα εδεσε καλυτερα με την εισοδο του Φαλδαμη στα μπακ και την μετατοπιση του Βουρβούλια αριστερα στα χαφ, ο Περσεας πηρε το κεντρο και παρολο την πιεση των αντιπαλων εβγαλε φασεις και ειχε πολυ καλη ανασταλτικη λειτουργια.. Το παιχνδι ουσιαστικα τελειωσε για τον Ηφαιστο στο 0-3 που εγινε υστερα απο ψυχραιμο πλασε σε τετ α τετ του Σκούρα.. Στην συνεχεια χαθηκαν και αλλες ευκαιριες σε κοντρα επιθεσεις για τον Περσεα με τους Κόικο, Σκούρα, Κατσέα, Αραβαντινό αλλα χωρις να γινει το 0-4..η πρωτη και τελευταια ευκαιρια των αντιπαλων εγινε 5 λεπτα πριν το τελος αλλα ο Ταβανιότης εδειξε ετοιμότητα.. Πολυ καλη η αμυντικη λειτουργια της ομαδας με τους Κόικο, Στρουμπουλάκη, Καλλέργη, Ρώτα και Κατσέα να ξεχωριζουν στο παιχνιδι.. Η ομαδα εχει κανει ηδη τεράστια βήματα προόδου, τοσο οργανωτικα οσο και αγωνιστικα, και φαινεται αυτο που ειχε ειπωθει στην αρχη του πρωταθλήματος, οτι παιχνιδι με το παιχνιδι θα γινεται ακομα καλυτερη.. ΠΕΡΣΕΑΣ ΣΕΡΙΦΟΥ