Παρασκευή, 04 Νοεμβρίου 2022 23:30

Euroleague: Έβγαλε… τα μάτια του στο τέλος ο Ολυμπιακός – Ήττα στις λεπτομέρειες από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ με 82-83, για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Αν και κρατούσε την τύχη στα χέρια του για παραπάνω από 35 λεπτά, ο Ολυμπιακός έγινε ιδανικός αυτόχειρας, γνωρίζοντας την ήττα από την Βαλένθια στο ΣΕΦ, ζευγαρώνοντας έτσι τα αρνητικά αποτελέσματα, έπειτα και από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Μονακό.

Η ισπανική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς 3/9″ πριν από το φινάλε, όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να κάνουν φάουλ στο +2.

Τελικά το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το τελευταίο σουτ, να αστοχεί ενώ υπήρξε επαφή με το δεξί του χέρι και να ρίχνει τους Πειραιώτες στο 4-2 στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» ισορρόπησαν το ρεκόρ τους σε 3-3, πανηγυρίζοντας το δεύτερο φετινό «διπλό» τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83