Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023 19:38

Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ νίκησε άνετα τον Πανσερραϊκό και βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα ημιτελικά

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Πανσερραϊκού στην «OPAP Arena» κι ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Η αξιόμαχη ομάδα των Σερρών έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι, όμως, πέτυχαν τρία γκολ μετά την ανάπαυλα κι είναι με το ένα πόδι στους «4».

Η ΑΕΚ ήθελε να «κλειδώσει» την πρόκριση από το πρώτο ματς και τα κατάφερε, καθώς το ματς της επόμενης Πέμπτης (26/1), ουσιαστικά, έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Να θυμίσουμε ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι διασταυρώνεται με το Ολυμπιακός – Άρης.

Ο Πανσερραϊκός έδειξε γιατί είναι πρώτος στη Super League 2, αλλά η διαφορά δυναμικότητας «μίλησε» στο τέλος.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό κι από εκεί και πέρα έκανε ο,τι ήθελε στο ματς, σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλα.