Σάββατο, 07 Οκτωβρίου 2023 02:54

Ελληνική ματσάρα στη Euroleague: Ο Ολυμπιακός λύγισε στην παράταση τον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με σκορ 88-78, στην πρεμιέρα της φετινής Euroleague.

Το καθαρό μυαλό του Ολυμπιακού στην παράταση και το σερί 12-0 που «έχτισαν» οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «έβαψαν» στα «ερυθρόλευκα» την πρεμιέρα των δύο ομάδων στην εφετινή Euroleague, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 88-78 στην παράταση (74-74 κ.α.).

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπου ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα για δύο περιόδους, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην τελευταία περίοδο κι οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, χάρις στην κλάση του Μιλουτίνοφ (15π., 7ρ.) και τα μεγάλα τρίποντα απ’ τους Γουόκαπ (17π.), Γουίλιαμς-Γκος (16π.) και Κάνααν (14π.).

Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, όμως το τελευταίο σουτ του Σλούκα (20π.) βρήκε στο σίδερο κι ο Ολυμπιακός έκανε το «2Χ2» απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό του στην εκκίνηση της εφετινής σεζόν.