Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2023 00:10

Συγκλονιστική εμφάνιση της Ελλάδας στη ματσάρα με τη Γαλλία - Ραντεβού τον Μάρτιο για μια θέση στο Euro 2024!

Η Εθνική κοίταξε στα μάτια τους Γάλλους κι ήρθε ισόπαλη 2-2 στο τελευταίο της ματς για τα προκριματικά του Euro 2024, δείχνοντας ξανά πιο έτοιμη από ποτέ για την επιστροφή της σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πολύ καλή πορεία της στα προκριματικά κι άφησε υποσχέσεις ενόψει των playoffs του Nations League.

Η υπέρβαση στον Β’ όμιλο δεν ήρθε, αλλά τέτοια εικόνα, οι διεθνείς μπορούν να νικήσουν το Καζακστάν κι μια εκ των Γεωργία, Λουξεμβούργο και να πάρουν το «εισιτήριο» για το Euro 2024.

Μολονότι ο αγώνας ήταν αδιάφορος βαθμολογικά, η δευτεραθλήτρια κόσμου δεν ήρθε για… τουρισμό στην Ελλάδα, όπως είχε υπογραμμίσει κι ο Ντιντιέ Ντεσάμπ.

Οι διεθνείς, όμως, δεν… μάσησαν, ούτε κι όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μετά το τέρμα του Κόλο Μουανί στο 42ο λεπτό. Με ένα τρομερό ξέσπασμα ανέτρεψαν την κατάσταση σε πέντε λεπτά, με τους Μπακασέτα (56’) και Ιωαννίδη (61’) κι αν δεν ήταν η γκολάρα του Φοφανά, τότε, ενδεχομένως, να είχαν πάρει και μια ιστορική νίκη.