Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2024 20:57

Κύπελλο Ελλάδας: Λύτρωση στο 90+5' και πρόκριση στα ημιτελικά για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς των προημιτελικών στο Κύπελλο Ελλάδας και με τη νίκη 2-0 στην έδρα του Ατρομήτου, πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έχοντας χάσει με 2-1 το πρώτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός ήθελε νίκη με δύο γκολ διαφορά για να προκριθεί και τα κατάφερε με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Πέρεθ είχε ισοφαρίσει από νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά χρειάστηκε ένα δεύτερο τέρμα από τον Μλαντένοβιτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να αποφύγουν οι “πράσινοι” την παράταση και να πάρουν την πρόκριση επί του Ατρομήτου.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε έτσι τη θέση του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και θα αντιμετωπίσει -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- τον ΠΑΟΚ, για μία θέση στο μεγάλο τελικό.