Τρίτη, 03 Ιανουαρίου 2017 18:59

Διπλή νίκη για την ΕΠΣ Λέσβου

Θετικά ξεκίνησε η αγωνιστική δράση για τις Μικτές της ΕΠΣ Λέσβου, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων, παίδων και νέων, που έκανε πρεμιέρα σήμερα το μεσημέρι στην Αττική, στα γήπεδα Αναβύσσου και Παλαιάς Φώκαιας.

Στους παίδες, η Μικτή ΕΠΣ Λέσβου θριάμβευσε με το εντυπωσιακό 7-0 απέναντι στην ΕΠΣ Σάμου, μετατρέποντας σε παράσταση για ένα ρόλο την πρεμιέρα της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε ο Πρωτούλης και ο Ιστρέφι πέτυχε το 2-0 λίγο αργότερα.

Πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Κρητικός σημείωσε και το 3-0. Στην επανάληψη, η ΕΠΣ Λέσβου ήταν ασταμάτητη και έφτασε στο 4-0 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Πρωτούλη, ενώ αμέσως μετά ο Καλαμποκάς σημείωσε το 5-0. Τα άλλα δύο γκολ ως το τελικό 7-0 πέτυχε ο Ανδριώτης.

ΕΠΣ Λέσβου (Π. Μαστέλλος): Κιοβρέκης, Καραβατάκης, Λέλεκας, Καλαμποκάς, Διμπαμπής, Ιστρέφι, Τζινιέρης, Πουλιάνος, Γαβαλάς, Κρητικός, Πρωτούλης. Έπαιξαν και οι Κοκαλέλλης, Στρογυλλός, Ανδριώτης, Παπαδόπουλος και Αναγνώστου.

Στους νέους, η ΕΠΣ Λέσβου κατάφερε να πετύχει την πολυπόθητη νίκη κόντρα στην ΕΠΣ Σάμου, με σκορ 1-0, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νομίδη, έπειτα από ανατροπή του Σαντορινιού εντός περιοχής στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης. Σε ένα ματς ωστόσο, που η ομάδα της Λέσβου δεν ήταν καλή, αλλά κατόρθωσε να εξασφαλίσει το τρίποντο, που ήταν εξάλλου και το ζητούμενο.

ΕΠΣ Λέσβου (Π. Μαστέλλος): Χατζηαθανασίου, Καπετάνιος, Μαμουλέλλης, Πατράκης, Ματέο, Σαντορινιός, Ασβεστάς, Ευαγγελέλλης, Πολύζος, Δρακούλης, Νομίδης. Έπαιξαν και οι: Κατσακούλης, Πλουμής, Χλέτζος

Οι ομάδες της ΕΠΣ Λέσβου έχουν ρεπό κατά τη 2η Αγωνιστική και θα επιστρέψουν στη δράση το ερχόμενο Σάββατο (7/1), αντιμετωπίζοντας τις αντίστοιχες ομάδες της ΕΠΣ Κυκλάδων.