Πέμπτη, 05 Ιανουαρίου 2017 13:55

Γκολ και θέαμα από τους Παίδες

Εύκολο πρωί στο γήπεδο της Αναβύσσου είχαν η ομάδα παίδων του Γιώργου Μοστράτου που επικράτησαν με 5-0 της ΕΠΣ Σάμου.

Ρεΐσης, Σκιαδάς, Λέκκας (πεν.), Φρατζεσκάκης και Γκούβας, οι σκόρερ για της ομάδα των Κυκάδων.

Το ματς
Με εμφανή κυριαρχία των Κυκλαδων ξεκίνησε το δεύτερο ματς των Ενώσεων στο Γήπεδο της Αναβύσσου. Μάλιστα οι τυπικά φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ, στο 16ο λεπτό, αποβάλλοντας το άγχος από τα πόδια των παιδιών του Γιώργου Μοστράτου. Ο Ρεΐση με ψύχραιμο πλασέ από την μικρή περιοχή, πλάσαρε τον Καμίλη, ύστερα από καταπληκτική κάθετη πάσα του Ευμορφόπουλου.

Οι Σαμιώτες προσπάθησαν να βρουν απάντηση, κάτι όμως που δεν συνέβη στο πρώτο μισό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μα σκορ 0-1.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο μισό. Οι Κυκάδες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα σε δύο διαδοχικές φάσεις, το κάθετο δοκάρι του Καμίλη δεν διεύρυνε το σκορ για τους φιλοξενούμενος. Τα σουτ του Φρέρη και του Ευμορφόπουλου στο 52ο λεπτό κατέληξαν αμφότερα στο δοκάρι των Σαμιωτών με το 0-1 να παραμένει. Η πίεση όμως επέφερε καρπούς με το 0-2 να γίνεται λίγα λεπτά αργότερα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο Σκιαδάς με σουτ από τα 20 μέτρα έστειλε την μπάλα στην πάνω γωνία της εστίας και από εκεί στο βάθος των διχτύων του Καμίλη.

Με την ψυχολογία στα ύψη το 0-3 ήταν αναμενόμενο και συνέβη στο 70’. Ο Φρέρης ανετράπη στην περιοχή από τον Καμίλη με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα ανέλαβε εύστοχα ο Λέκκας για να γράψει το 3-0 για τις Κυκλάδες. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε απότομα με το 0-4 να γίνεται στο 78΄με τον Φρατζεσκάκη και το 0-5 ένα λεπτό αργότερα με ατομική προσπάθεια του Γκούφα.

Διαιτητής: Μπερέτας Νικόλαος, Α' Βοηθός: Γκούβας Χρήστος, Β' Βοηθός: Μπαλιάγκα Ευδοξία

ΕΠΣ Σάμου: 1. Καμίλης, 2. Χατζηανδρέου, 3. Γιάννου, 4. Μάρκου, 5. Σεχάι, 6. Ψαρρός, 7. Σταμέλος (60' Μανωλιός), 8. Λούπο, 9. Κούβαρης, 10. Φερφελής, 11. Ντεμάι. Στον Πάγκο είναι: 12. Ρούστας, 13. Βάλης, 14. Καραμαρούδης, 15. Τριτσινιώτης, 16. Σουρρής, 17. Μανωλιός, 18. Λίνκοφ.

ΕΠΣ Κυκλάδων: 1. Πανταζής, 2. Μανδηλαράς, 3. Πάπα (80' Βαλέρης), 4. Γαληνός, 5. Κοιλιακούδης, 6. Σκιαδάς, 7. Ρεΐσης (57' Γκούφας), 8. Ξυδάκης, 9. Ευμορφόπουλος (64' Φρατζεσκάκης), 10. Λέκκας, 11. Φρέρης. Στον Πάγκο είναι: 12. Βαλέρης, 13. Καλαβρός, 14. Γκούφας, 15. Βαμβακούσης, 16. Φρατζεσκάκης, 17. Αρκουλής.