ΑΓΓΕΛΕΤΑΚΗΣ (2)

Κρητικός όμιλος και αλλαγές στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής

  • Κατηγορία Γ΄ΕΘΝΙΚΗ
Κρητικός όμιλος και αλλαγές στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής

Οριστικοποιήθηκε η αναδιάρθρωση των ομίλων του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Σε συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΟ χθες πέρασε η άποψη του προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας κ. Βαγγέλη Γραμμένου και με τις «ευλογίες» του Κρητικού στην καταγωγή υφυπουργού αθλητισμού κ. Αυγενάκη θα έχουμε την κατάρτιση 9 ομίλου με τον έναν εξ αυτών να περιέχει τις ομάδες από την Κρήτη.

Αν επιβεβαιωθεί ο όμιλος της Κρήτης, το βασικό σενάριο θέλει τις 9 ομάδες του νησιού να συγκροτούν τον όμιλο, ο οποίος θα περιλαμβάνει πρωτάθλημα τριών γύρων (27 αγωνιστικές συνολικά), ενώ υπάρχει και η σκέψη ο όμιλος να συμπληρωθεί με τους δευτεραθλητές της μεγαλονήσου.

Οι 9 ομάδες που έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους από την Κρήτη:

Ηρόδοτος (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Επισκοπή (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
Γιούχτας (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Ατσαλένιος (ΕΠΣ Ηρακλείου)
ΣΥΝΚΑ (ΕΠΣ Χανίων)
ΑΕ Μυλοποτάμου (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
Πανακρωτηριακός (ΕΠΣ Χανίων)
ΑΟΑΝ (ΕΠΣ Λασιθίου)
Πόρος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Η εξέλιξη αυτή θα φέρει αλυσιδωτές εξελίξεις που θα επηρεάσουν την συγκρότηση και των άλλων ομίλων, συνεπώς και των Κυκλαδίτικων ομάδων.

Πλέον οι ομάδες που θα συγκροτήσουν τους δύο ομίλους θα είναι οι εξής:

ΕΠΣ Πειραιά: Μοσχάτο, Κερατσίνι, Ερμής Κορυδαλού, Εθνικός

ΕΠΣ Κυκλάδων: Άνω Μερά, Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου,

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Αήττητος Σπάτων,

ΕΠΣ Δυτικής  Αττικής: Ακράτητος

ΕΠΣΚ: Κόρινθος 2006

ΕΠΣ Εύβοιας: Αρτάκη

ΕΠΣ Αθήνας: Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, Άγιοι Ανάργυροι, Κηφισιά, Φωστήρας, Ηλυσιακός.

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος

ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός

Τους δύο ομίλους θα συμπληρώσουν πιθανότατα ομάδες από τη Βοιωτία και την Πελοπόννησο.

Όσο αφορά τον καταρτισμό των ομίλων αυτός αναμένεται να γίνει μετά τις 5 Αυγούστου, όπου και είναι η καταληκτική ημερομηνία της δήλωσης συμμετοχών. Βάσει προκήρυξης, οι ομάδες των Κυκλάδων θα αγωνίζονται στον ίδιο όμιλο, καθώς μόνο στην περίπτωση που είναι περισσότερες από 4 θα μπορούσαν να αγωνιστούν σε ξεχωριστούς  ομίλους. 

Οι πρωταθλητές των ΕΠΣ και οι ομάδες που  έχουν δικαίωμα συμμετοχή στη Γ΄Εθνική:

ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης Ορεστιάδας
ΕΠΣ Θράκης: Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού, Κεραυνός Πέρνης, Δόξα Θεολόγου
ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Ηρακλής Νέου Ζυγού
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός
ΕΠΣ Σερρών: Πανσερραϊκός, Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας
ΕΠΣ Κιλκίς: Αλέξανδρος Κιλκίς, Κιλκισιακός

ΕΠΣ Μακεδονίας: Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θερμαϊκός Θέρμης
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσών, Αλμωπός Αριδαίας, Θύελλα Σαρακηνών
ΕΠΣ Χαλκιδικής: Άρης Παλαιοχωρίου, Νέα Καλλικράτεια
ΕΠΣ Φλώρινας: ΠΑΣ Φλώρινα

ΕΠΣ Γρεβενών: ΑΟ Σειρήνα
ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΑΕΠ Καραγιαννίων
ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Αχέρων Καναλακίου, Σούλι Παραμυθιάς, Ατρόμητος Σαγιάδας
ΕΠΣ Κέρκυρας: Λευκίμμη, Θιναλιακός
ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας
ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Τηλυκράτης, ΠΑΣ Πρέβεζα
ΕΠΣ Αιτ/νίας: Ναυπακτιακός Αστέρας, ΑΕ Μεσολογγίου
ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής

ΕΠΣ Θεσσαλίας: Νίκη Βόλου, ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου
ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου
ΕΠΣ Καρδίτσας: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά
ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας
ΕΠΣ Πιερίας: Αιγινιακός, Πιερικός, ΑΕ Καρίτσας
ΕΠΣ Φωκίδας: Αστέρας Ιτέας, Απόλλων Ευπαλίου
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας

ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Κερατσίνι, Μοσχάτο, Ερμής Κορυδαλλού
ΕΠΣ Ηρακλείου: Ηρόδοτος, Γιούχτας, Ατσαλένιος, Πόρος
ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου
ΕΠΣ Ρεθύμνου: Επισκοπή, ΑΕ Μυλοποτάμου
ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Πανακρωτηριακός

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος 
ΕΠΣ Αν. Αττικής: Αήττητος Σπάτων, Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Μαρκό
ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός, Ξενοφών Κρεστένων
ΕΠΣ Αχαΐας: Διαγόρας Βραχνέικων, Θύελλα Πατρών
ΕΠΣ Ευρυτανίας: Ποταμιά
ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη

ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας
ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου, Άνω Μερά
ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης
ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Όλυμπος Αγιάσου
ΕΠΣ Χίου: Κανάρης Νενήτων
ΕΠΣ Σάμου: ΑΕ Βαθύλου/Πανσαμιακού
ΕΠΣ Κορίνθου: Κόρινθος 2006

ΕΠΣ Δυτ. Αττικής: Ακράτητος
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου
ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΟ Κατασταρίου, ΑΟ Τσιλιβή
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: ΑΟ Πρόννων
ΕΠΣ Αργολίδας: Παναργειακός, Ερμιονίδα, Ναύπλιο 2017
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, ΑΕΚ Τρίπολης
ΕΠΣ Λακωνίας: Σπάρτη, ΑΕ Πελλάνας, Αστέρας Βλαχιώτη, Πανγυθεατικός
ΕΠΣ Μεσσηνίας: Καλαμάτα, ΑΟ Διαβολιτσίου

 

Betarades
επιστροφή στην κορυφή

Στις 11.30 το ματς Θύελλα-Ιερόθεος, στις 14.30 ο αγώνας της Άνω Μεράς με την Καλλιθέα

Νωρίτερα σε σχέση με την προκαθορισμένη ώρα έναρξης θα ξεκινήσουν...

Σε οικογενειακό κλίμα η κοπή της πίτας του ΑΟ Πύργου

Σε μία λιτή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε όμως σε ιδιαίτερα θερμό...

Έκοψε την πίτα η ακαδημία Σύρος 2002 [pics]

Σε οικογενειακό κλίμα, παρουσία αθλητών, διοίκησης, τεχνικού επιτελείου και γονέων...

Έκοψε την πίτα η Κ16 του Άγιαξ Σύρου

Την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας πραγματοποίησε το τμήμα Κ16 του...

Θύελλα Καμαρίου - Εθνικός Πειραιά 2-0 [Highlights]

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα μεταξύ της Θύελλας Καμαρίου...

Το φωτογραφικό άλμπουμ από το Θύελλα Καμαρίου - Εθνικός (2-0)

Δείτε το φωτογραφικό άλμπουμ από τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής...

Πανσιφναϊκός - Άγιαξ Σύρου 0-0 [Highlights]

Παρακολουθήστε τις κυριότερες φάσεις από τον αγώνα Πανσιφναϊκός - Άγιαξ...

Νίκη του ΑΟ Σερίφου απέναντι στον ΑΟΠ με τη σφραγίδα του Αντώνη Νταή

Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν όλα στη Σέριφο,όπου η τοπική ομάδα...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (2)

Στις 11.30 το ματς Θύελλα-Ιερόθεος, στις 14.30 ο αγώνας της Άνω Μεράς με την Καλλιθέα

Νωρίτερα σε σχέση με την προκαθορισμένη ώρα έναρξης θα ξεκινήσουν δυο αναμετρήσεις του 5ου ομίλου που αφορούν την 18η αγωνιστική.

Σε οικογενειακό κλίμα η κοπή της πίτας του ΑΟ Πύργου

Σε μία λιτή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε όμως σε ιδιαίτερα θερμό κλίμα την Πέμπτη 23 Ιανουαρίου, ο ΑΟ Πύργου πραγματοποίησε την...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Αποτελέσματα – Βαθμολογία 14ης Αγωνιστικής Γ' Εθνικής (2ος Όμιλος Νότου)

Μια ακόμη συναρπαστική αγωνιστική , η 14η, ολοκληρώθηκε χθες στον 2ο Όμιλο της Γ' Εθνικής, με τα αποτελέσματα να βάζουν...

Δύο στα δύο επί του ΑΠΑΣ οι γυναίκες του Περιστεριώνα και κορυφή

Δεύτερη νίκη επί του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” σε λιγότερο από 24 ώρες για τον Περιστεριώνα. Η ομάδα της Τήνου μία...

Με κέφι και όραμα για ένα δημιουργικό 2020 η πίτα της ΑΕ Σαντορίνης [pics-vid]

Ο παλμός δόθηκε από τους ίδιους τους πρωταγωνιστές, που δεν...

“Καθάρισαν” από το πρώτο δεκάλεπτο οι έφηβοι της ΑΕ Σαντορίνης κόντρα στον ΠΑΟΝ

Με …εκρηκτικό πεντάλεπτο, στην έναρξη της αναμέτρησης, η ΑΕ Σαντορίνης...

Άνετη νίκη για τις κορασίδες της ΑΕ Σαντορίνης, επί του Πανναξιακού ΑΟΝ

Στην πρώτη θέση του Β’ ομίλου του πρωταθλήματος της ΕΣΚ...

Διεύρυναν το σερί τους οι γυναίκες του Περιστεριώνα Τήνου, εύκολα τον ΑΠΑΣ

Δίχως να δυσκολευτεί ο Περιστεριώνας συνέχισε το νικηφόρο σερί του...

Παρθενική νίκη για τους παίδες του ΑΟ Μυκόνου, κόντρα στον Άρη Σύρου (pics)

Την πρώτη του νίκη στο παιδικό πρωτάθλημα του Α’ ομίλου...

ΕΣΚ Κυκλάδων: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων (20-26/1)

Δείτε το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα για τους αγώνες Μπάσκετ...

Τζάμπολ στο τουρνουά ακαδημιών «Εὖ ἀγωνίζεσθαι» της ΑΕ Σαντορίνης

Η ώρα για το εσωτερικό τουρνουά των ακαδημιών «Εὖ ἀγωνίζεσθαι» της Αθλητικής...