Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2011 23:35

Νέων: Νηρέας-Πανναξιακός

pannaxiakos-nireas-2-10-2011-6

‘Ενα ανοικτό και συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το βράδυ στο Δημοτικό στάδιο Πάρου για το πρωτάθλημα Νέων η ομάδα του Νηρέα επικράτησε 2-1 του Πανναξιακού.

Το σκορ άνοιξε ο Κρητικός στο 9΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Πραμμάτιας στο 37΄διπλασίασε τα τέρματα για την Παριανή ομάδα με έξοχη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χασάνι. Με τον Πραμμάτια να απειλεί διαρκώς καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Νηρέας κυριάρχησε κατά κράτος στο Α' ημίχρονο, ενώ ο Πανναξιακός απείλησε μόλις στο 38΄όταν ο Καρποδίνης εξουδετέρωσε τετ α τετ σε αντεπίθεση της Ναξιώτικης ομάδας. Το Β΄ ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το Α΄ με τον Καρποδίνη να λέει εκ νέου όχι σε τετ α τετ του Πανναξιακού. Στο 4' πολύ καλό σουτ του Κρητικού πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 6΄ο Πανναξιακός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του αρχηγού του με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο. Η αποβολή αυτή, παραδόξως, γύρισε μπουμερανγκ για τον Νηρέα και με εξαίρεση ένα χαμένο τετ α τετ του Πραμμάτια στο 9΄ η ομάδα της Νάξου έγινε πιο επιθετική και έβαλε τον Νηρέα στα καρέ του με αποτέλεσμα να μειώσει σε 2-1 στο 20΄μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραμέλογλου.  Μετά τη μείωση του σκορ δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αξιώσεων μιας και οι δύο ομάδες με ανορθόδοξο τρόπο προσπαθούσαν να κάνουν κάτι. Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 35΄όταν ο Πανναξιακός κέρδισε κόρνερ και η ομάδα της Νάουσας έκανε αλλαγή. Την ώρα που έβγαινε ο Μετάι για να περάσει ο Τριπολιτσιώτης ο διαιτητής Βαν Άκεν έδειξε παίζεται στους παίκτες του Πανναξιακού δίχως να αντιληφθεί αν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή. Τότε οι παίκτες του Πανναξιακού έπαιξαν το κόρνερ και σκόραραν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια μίνι σύρραξη με τις δύο ομάδες να φωνάζουν, η καθεμιά για τους δικούς της λόγους. Η παρεξήγηση λύθηκε με την παρέμβαση του επόπτη Ψάρρα κι έτσι η φάση του κόρνερ θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.