Κυριακή, 19 Ιανουαρίου 2020 15:20

Με σούπερ Βαλαβανόπουλο 2-0 του Αγίους ο Πανθηραϊκός

Στην 3η θέση με 29 βαθμούς έχοντας ματς περισσότερο από τον Άγιο Ιερόθεο έφτασε ο Πανθηραϊκός που επικράτησε με 2-0 των Αγιων Αναργύρων στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο γήπεδο των Φηρών.

Οι γηπεδούχοι παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν έπιασαν την απόδοση που ήθελαν κατάφεραν να δημιουργήσουν 1-2 καλές στιγμές με κυριότερη την κεφαλιά του Κόντι στο 13΄που πέρασε μόλις άουτ.

Στο 29' ο Πανθηραϊκός ζήτησε πέναλτι, όταν ο Νομικός μπήκε στην περιοχή, δέχτηκε ένα σπρώξιμο από τον Πιπίνη αλλά ο διαιτητής είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στην επανάληψη ο Πανθηραϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, με τον Νίκο Βαλαβανόπουλο να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα πετυχαίνοντας δυο γκολ.

Αρχικά στο 48' όταν μετά από πλάγιο βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ και στο 53' , όταν μετά από χέρι πέναλτι του Πιπίνη εκτέλεσε πέναλτι που αρχικά απόκρουσε ο Χανιώτης, αλλά στην στην επαναφορά με κοντινό σουτ χάρισε τη νίκη στον Πανθηραϊκό που ήταν η 8η της σεζόν, ενώ με αυτό το γκολ ο Βαλαβανόπουλος έφτασε τα 7 στο πρωτάθλημα.

Ο Πανθηραϊκός θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα, όταν στο 80'  ο Κορέτα σημάδεψε το δοκάρι του Χανιώτη και στην επαναφορά ο Τσόπεκας ανάγκασε τον γκολκίπερ των Αγίων σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν 2 αναγκαστικές αλλαγές αφού στο 18' μπήκε ο Νομικός στη θέση του Τσόπελα και στο 40΄αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Κορέτα. Επίσης είχαμε την πρώτη συμμετοχή για φέτος του Κρεμμύδα που προέρχεται από την ακαδημία του Πανθηραϊκού.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης) : Ζωντός, Λούκας (82' Λαμπρόπουλος), Μπιρμπίλι, Χούσα, Βαλαβανόπουλος, Τσόπελας (19' λ.τρ. Νομικός, 40' λ.τρ. Κορέτα), Φουάσης, Κορακιανίτης (91' Κρεμμύδας), Παληγεώργος, Παπασάββας, Κόντι.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Δημήτρης Καλύκας): Χανιώτης, Πιπίνης (83' Μαντίκος), Μπαλατσούρας, Σεχολάρι (86' Σμυγάδης), Λάλας (57' Λαθούρης),Τουλουβασίλης, Σταύρου, Νυφαδόπουλος, Γενίδογαν, Γκουντούνας (77' Σερβετάς).