Πέμπτη, 18 Μαΐου 2023 18:03

Δεύτερη ήττα για την Ελλάς Σύρου, με το ένα πόδι στη Γ΄Εθνική ο Ηλυσιακός

Η Ελλάς Σύρου υποδέχτηκε τον Ηλυσιακό στην Ερμούπολη, ωστόσο δεν έδειξε καλό πρόσωπο και γνώρισε την ήττα με 1-0 για την 2η αγωνιστική των μπαράζ για την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Οι δύο ήττες σε δύο παιχνίδια μέχρι στιγμής για την ομάδα της Σύρου στη διαδικασία των μπαράζ αποτελούν κακό ξεκίνημα και πλέον θα πρέπει να γίνει υπέρβαση για να επιτευχθεί ο στόχος της ανόδου.

Η Ελλάς έχει ρεπό την επόμενη (3η) αγωνιστική που διεξάγεται στις 24 Μαΐου. Επόμενη υποχρέωση για τους Συριανούς είναι την Κυριακή 28 Μαΐου ξανά στη Σύρο με αντίπαλο τον Αετό Λουτρών για την 4η αγωνιστική. Στα τελευταία 4 παιχνίδια της (2 εντός έδρας και δύο εκτός), η Ελλάς χρειάζεται τουλάχιστον 3 νίκες, αλλά και έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπορεί να ελπίζει.

Από την άλλη, η νίκη του Ηλυσιακό στη Σύρο τον καθιστά φαβορί για την πρωτιά του ομίλου, με τους Ζωγραφιώτες να απέχουν μία ανάσα από την επιστροφή τους στη Γ' Εθνική.

Άξιο αναφοράς η παρουσία του κόσμου της Σύρου που στάθηκε στο πλευρό της Ελλάς, γεμίζοντας τις εξέδρες του ενωσιακού γηπέδου, όπου επίσης έδωσαν το παρόν. Ο υπερπρωταθλητής Αθήνας, Ηλυσιακός είχε στο πλευρό του 60 ηρωικούς φιλάθλους που ακολούθησαν την αποστολή στη Σύρο.

348356212 200803042845729 6827554967354352715 n

Ο αγώνας

Χωρίς φάσεις αλλά με ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο και να απειλούν για πρώτη φορά στο 11', με το σουτ του Χριστόπουλου έξω από την περιοχή να φεύγει άουτ.

Στο 23' η κεφαλιά του Ρέτζο από την καρδιά της περιοχής πέρασε δίπλα από την εστία, ωστόσο το γκολ ήρθε για τον Ηλυσιακό δύο λεπτά αργότερα. Στο 25' ο Κασιανός βρήκε τον Μαρίνου κι αυτός με ένα αριστουργηματικό πλασέ έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παπαδόπουλο, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» για το 0-1.

Η Ελλάς δυσκολευόταν πολύ να κρατήσει την μπάλα στον χώρο του κέντρου και αυτό βοηθούσε τον Ηλυσιακό να φεύγει ταχύτατα σε αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για το δεύτερο γκολ, χάνοντας τρεις ακόμα ευκαιρίες. Στο 28', μετά από λάθος στην άμυνα της Ελλάς, ο Λέκκας έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά. Ο Παπαδόπουλος απέκρουσε το σουτ του Χριστόπουλο στο επόμενο λεπτό, ενώ στο 36' ο Λέκκας βρέθηκε ξανά στην περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο.

345799706 993690658677146 5830065999307313357 n

Ο Ηλυσιακός μπήκε και στο δεύτερο μέρος δυναμικά και στο 67' κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λαλά μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Παπαδόπουλος κράτησε ζωντανή την Ελλάς, καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση του Λέκκα.

Στο 94' η Ελλάς έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Παυλόπουλο να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπαλασάκης έπεσε στη γωνία και απέκρουσε σωτήρια, διατηρώντας το 0-1 του Ηλυσιακού που έμεινε μέχρι τη λήξη, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζουν μια σπουδαία και δίκαιη νίκη με τους οπαδούς τους που τους είχαν ακολουθήσει στις κερκίδες.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν αρκετές διακοπές στο παιχνίδι, με τον χρόνο των καθυστερήσεων (5 λεπτά) να κρίνεται λίγος δεδομένου της ώρας που δεν υπήρχε παιχνίδι, ενώ μετά το τέλος του αγώνα έπεσε ένα καπνογόνο στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς του Ηλυσιακού.

*Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση των Κανονιέρηδων βράβευσε τον Παράσχο Βάλβη για την μεγάλη του προσφορά τόσο ως παίκτης όσο και ο προπονητής.

348360992 973497910501537 5936113367521537747 n

Ελλάς Σύρου: Παπαδόπουλος, Λάλας, Παράβαλος (59' Νομικός), Κολλιάκος, Οικονομόπουλος, Μανουδάκης (80' Ρηγούτσος), Έντσεφ, Ογκνιάνοφ, Σκούπρα, Παυλόπουλος, Περιάλης (59' Μπακατσέλος)

Ηλυσιακός (Μαντζούνης): Μπαλασάκης, Καρδάρης, Παρασκευόπουλος, Κούτρας, Ρέτζο, Ταχιράϊ, Κασιανός (88' Σινομίτης), Τσέργας (73' Γαλημίτης), Χριστόπουλος (79' Άνχελ), Μαρίνου (88' Σαρισλάνογλου), Λέκκας