Δευτέρα, 25 Σεπτεμβρίου 2023 10:32

Super League: Άνετη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στην Κηφισιά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 4-0 της Κηφισιάς στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League.

Το σκορ άνοιξε ο Ελ Καμπί στο 21' με εκτέλεση α λα Πανένκα σε πέναλτι που κέρδισε ο Ποντένσε, ενώ στο 25' ο Πορτογάλος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στη δεύτερη θητεία του στους «ερυθρόλευκους».

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Πειραιωτών πέτυχε και ο Γιόβετιτς, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά και ο Ιμπόρα που σκόραρε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά.

Στα θετικά για τους Πειραιώτες, εκτός των τριών βαθμών που τους διατηρούν στην κορυφή (με ματς περισσότερο από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ), ήταν η αντίδραση που έβγαλαν μετά την εντός έδρας ήττα από τη Φράιμπουργκ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League το βράδυ της περασμένης Πέμπτης.

Ντεμπούτο έκανε και ο Όλα Σολμπάκεν, ο οποίος έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο πρώτο μέρος για να χριστεί σκόρερ. Ο Νορβηγός αντικαταστάθηκε στο 69' από τον Μπιέλ.