Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2024 17:53

Κ14: Ανώτερη, αλλά δεν πήρε αυτό που άξιζε η ΕΠΣ Κυκλάδων

Η Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων αναδείχθηκε ισόπαλη με την ΕΠΣ Σάμου στην πρεμιέρα του 13ου ομίλου του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων. Οι Κυκλάδες έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 50'.

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, οι Κυκλάδες κυριάρχησαν στην επανάληψη, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε νίκη, επιστρέφοντας στις Κυκλάδες, με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Από την πλευρά της η ΕΠΣ Σάμου παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένη με τις προηγούμενες χρονιές, πετυχαίνοντας το πλάνο της που επικεντρώθηκε στο αμυντικό παιχνίδι.

Η ροή του αγώνα:

2': Πρώτη καλή στιγμή για τις Κυκλάδες.

8': Ο Μπελούκης σκόραρε αλλά το γκολ μέσα από την περιοχή αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ

14' 1-0 η ΕΠΣ Σάμου: Ο Λιόντας βρέθηκε στην περιοχή και με ψύχραιμο τελείωμα νίκησε τον Μουστάκη.

20': Ο Μπελούκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο Μαργαρώνης έδιωξε εντυπωσιακά.

22': Ισοφαρίζει η ΕΠΣ Κυκλάδων. Ο Ορφανός μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μαργαρώνη και έκανε το 1-1.

35': Η Σάμος έφτασε κοντά στο γκολ αλλά μετά από παρέμβαση αμυντικού των Κυκλάδων, η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

43': Ο Τσαχπίνης έκανε το αδύναμο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μαργαρώνη.

50': Με δέκα παίκτες η ΕΠΣ Κυκλάδων. Δεύτερη κίτρινη στον Μουστάκη.

52': Καλή στιγμή για την ΕΠΣ Σάμου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

81': Καλή στιγμή για την ΕΠΣ Σάμου, ο Κοιλιακούδης έσωσε τις Κυκλάδες.

ΕΠΣ Σάμου: Μαργαρώνης, Ρούστας, Κωτανίδης (75' Βαλωμένος) Σταυράκης, Πάπα (48' Κουμάσης), Δεμερτζής, Βούρος, Παπανικολάου (62' Παναγιώτου), Λιόντας, Μιχαλένας (41' Δεμέλης), Σταυράκης

Αναπληρωματικοί: Λίκο, Κουντουπης, Μπογκντάνι, Τσουρής, Πλυτάς

SAMOS K14

ΕΠΣ Κυκλάδων (Γατσέλος): Μουστάκης, Ζαχαρίου, Πρέκας (75' Μέσι), Βελαλόπουλος, Μαρουδης, Μπουντούρης, Ορφανός, Τσαχπίνης (51' Κοιλιακούδης), Μπελούκης, Καρούσης (67' Βαλέτας), Καπέλας

Αναπληρωματικοί: Σιδερής, Βασιλάκης, Φουστέρης, Μουστάκας

KYKLADES K14

Πολλά τα παράπονα της ΕΠΣ Κυκλάδων από την διαιτητική τριάδα τω: Καραγιάννη, Τσιδώνη και Τσιρίκη