Σάββατο, 01 Φεβρουαρίου 2014 22:38

Λύγησε στο τάι μπρέικ το πειρατικό…

Δεν τα κατάφερε ο Φοίνικας στον τελικό του Λιγκ Καπ, λύγισε στο τάι μπρέικ (2-3 σετ) και η ΑΕΚ κατέκτησε τον τίτλο του Λιγκ Καπ στο φάιναλ-4 που φιλοξενήθηκε στην πόλη της Αλεξανδρούπολης.

Αυτό ήταν το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του ανδρικού τμήματος της Ένωσης.

Η ομάδα μας δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, με εξαίρεση τα δύο σετ που κέρδισε, άφησε την ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της και να φτάσει στην επικράτηση. Η Ένωση πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, όπως και στον ημιτελικό με αντίπαλο τον οικοδεσπότη Εθνικό.

Με μεγάλο όπλο την πίεση από το σερβίς, πολύ καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα και τους Παγιάν, Πέτρογλου, Κρέτση και Τόρρες σε μεγάλη βραδιά η ομάδα του Άκη Φλαούνα “μπλόκαρε” τον Φοίνικα. Από την ομάδα μας ο Τσας έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τον Φοίνικα, ωστόσο το βαρύ… πυροβολικό της ομάδας Ντιάτσκοφ έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Λάππα αντί του Γιάνουσεκ όπως και στον χθεσινό ημιτελικό με τη Λαμία. Το “πειρατικό” μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς το προβάδισμα (8-4) το οποίο διατήρησε μέχρι και το 20-16, όπου ένα σερί με τον Παγιάν στο σερβίς επέτρεψε στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει και να φτάσει μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ (22-24). Εκεί όμως η ομάδα μας βρήκε τις απαντήσεις (καθοριστικά μπλοκ και λάθη της ΑΕΚ) και κατάφερε να γυρίσει το σετ που φαινόταν χαμένο.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο τα μπλοκ του Τόρρες και τα σερβίς του Κρέτση έδωσαν διαφορά στην τυπικά φιλοξενούμενη (11-17) που έφτασε εύκολα στην ισοφάριση. Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με καμία να μην μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 3 πόντων. Στο φινάλε όμως, μία δύσκολη επίθεση του Τσας, ένα μπλοκ του Τακουρίδη και ένα λάθος του Παγιάν έδωσαν το σετ και το προβάδισμα στο Φοίνικα.

Το 4ο σετ ξεκίνησε μ’ ένα απίστευτο σερί 0-7 της ΑΕΚ με τον Κρέτση στο σερβίς. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με κάποια μπλοκ πλησίασε στον πόντο (9-10), ωστόσο η Ένωση ξέφυγε και πάλι (10-15) και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη… ρώσικη ρουλέτα του τάι-μπρέικ. Η ΑΕΚ με εξαιρετικές άμυνες και κόντρα επιθέσεις πήρε σημαντική διαφορά (6-10), που δεν γινόταν να ανατραπεί…

Τα σετ: 27-25, 19-25, 25-22, 20-25, 12-15)

Διαιτητές: Μπατιανίδης – Δεληκωστίδης

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 21 (19/37 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (12/33, 3 μπλοκ, 1 άσος, 57% υπ.-32% αρ.), Λάππας 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ.-13% αρ.), Πελεκούδας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Παπαδημητρίου (λ-43% υπ.-17% αρ.), Γιάνουσεκ 5 (5/8 επ., 70% υπ.-50% αρ.), Σφενδυλάκης 1 (1 άσος).

ΑΕΚ (Φλαούνας): Κρέτσης 4 (3 άσους, 1 μπλοκ), Παγιάν 24 (22/38 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μαντέκας 15 (12/23 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ.-47% αρ.), Πέτρογλου 21 (20/35 επ., 1 άσος, 72% υπ.-43% αρ.), Τόρρες 15 (10/14 επ., 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/11 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Γκούζντα (λ-76% υπ.60% αρ.), Νοβοσέλατς 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης (0/1 επ., 71% υπ.-43% αρ.), Χατζόπουλος.