Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 23:31

Νίκη και... πειρατική τετράδα!

Στις νίκες επέστρεψε ο Φοίνικας που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό της Γλυφάδας, επικρατώντας με 3-2 σετ της ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014.

Η ομάδα μας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, ωστόσο στη συνέχεια έδειξε χαρακτήρα και έσωσε την παρτίδα στο φινάλε, παίρνοντας τους δύο βαθμούς.

Με πρώτο σκόρερ τον Ντιάτσκοφ, που αφιέρωσε τη νίκη στους νεκρούς συμπατριώτες δείχνοντας ψηλά στον ουρανό, και εξαιρετικούς του κεντρικούς Τακουρίδη και Σφενδυλάκη, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επέστρεψε στις νίκες και πήρε μία άτυπη ρεβάνς από την ΑΕΚ για τον χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ.

Από την άλλη, η Ένωση γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, έχοντας σε καλή βραδιά τον Τόρρες και πρώτο σκόρερ τον Παγιάν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του σετ, μέχρι που ένας άσος του Παγιάν έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους (24-22) και το μπλοκ του Πέτρογλου στον Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία του σκορ, μέχρι τα σερβίς του Σφενδυλάκη να φέρουν τον Φοίνικα μπροστά με τέσσερις (19-23) και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να φτάνουν στην ισοφάριση.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και με τα καλά σερβίς Τερζή και Λάππα πήραν μεγάλη διαφορά (4-11). Σε εκείνο το σημείο όμως έπαθαν… μπλακ-άουτ, οι παίκτες του Φλαούνα το εκμεταλλεύτηκαν και με όπλο το μπλοκ όχι απλά προσπέρασαν, αλλά έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση του σετ.

Το σοκ της απώλειας του 3ου σετ, φαίνεται ότι ξύπνησε τους συριανούς που μπήκαν δυνατά στο 4ο σετ, πήραν από νωρίς διαφορά και χωρίς να απειληθούν ποτέ έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα του τάι-μπρέικ, εκεί όπου έβαλαν την υπογραφή τους οι δύο κεντρικοί του Φοίνικα. Αρχικά ο αντικαταστάτης του τραυματία Πελεκούδα Σφενδυλάκης έκανε το 6-8 με άσο και στη συνέχεια 2 μπλοκ του Τακουρίδη διαμόρφωσαν το 7-11, για να τελειώσει το παιχνίδι με επίθεση του Σφενδυλάκη.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 25-19, 17-25, 15-11

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Φραγκάκης

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 (5/18 επ, 2 άσσοι, 54% υπ – 54% άριστες), Τόρρες 14 (6/13 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κατσανεβάκης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Νοβοσέλατς 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παγιάν 19 (14/39 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 24 (21/36 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Αλεξίου, Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 10 (10/29 επ), Ντιάτσκοφ 22 (19/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ – 39% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Λάππας 12 (4/15 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υπ – 40% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 55% υπ – 27% άριστες), Τσέργας.

Δείτε εδώ… τα υπόλοιπα αποτελέσματα καθώς και την βαθμολογία…